BAYBURT HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Tandır ekmeği 'yok' satıyor

DHA
09.03.2019 - 11:54 |Son Güncelleme :
DHA

Murat SÖYLEMEZ/BAYBURT, (DHA)- BAYBURT'un köylerinde asırlardır kadınlar tarafından yapılan ve sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan tandır ekmeği, son dönemde kentte yeniden geçim kaynağı oldu. Uzun süre tazeliğini koruyan tandır ekmeğinin üretimine başlayan Eyüp Bayrak,"Türkiye'nin her tarafından talep var. Sosyal medyadan tanıtıp, sipariş alıyoruz. Talep fazlalığından dolayı elimizde ürün kalmıyor, hepsini satıyoruz" dedi.
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kadınlar tarafından pişirilen tandır ekmeği, uzun yıllardır sürdürülen gelenekle, yapılış şekli, pişirilmesi, tadı ve uzun süre bayatlamayan özelliğiyle tercih ediliyor. Etrafı çamurla sıvanmış özel tandırda pişirilen ekmek, hazırlanırken birçok evreden geçiyor. Mayalanmış hamur, bir süre bekletildikten sonra ekşimesiyle tandırın başına getirilerek, eşit şekilde yumaklara ayrıldıktan sonra, elde çırpılarak açılıyor. Hamur, yöredeki damak tadına göre, üzerine un, kepek, yumurta veya su serpildikten sonra, tandırın içine konularak pişiriliyor. Bu işlemlerden sonra pişen ekmek, bol miktarda stoklanarak, uzun süre saklanabiliyor.
'ELİMİZDE ÜRÜN KALMIYOR'
Eyüp Bayrak adlı girişimci de Bayburt'ta tandır ekmeği üretip satmaya başladı. Bayburt kültüründe tandır ekmeğinin önemli yeri olduğunu belirten Bayrak, "Tandır ekmeği bizim kültürümüzde çok önemli bir yer tutuyor. Fakat neredeyse unutulacak duruma geldi. İnsanlar bu tadı seviyor ve özlüyorlar. Ben de bu özlemi gidermek adına Bayburt'ta bir tandır evi açtım. Yaptığımız ürünlerin büyük çoğunluğunu başka şehirlere gönderiyoruz, geri kalanını da iç piyasada satıyoruz. Burası ticari bir işletme olmasının yanı sıra, gurbetteki vatandaşlarımızın da özlemini gidermesi için iyi bir hizmet. Tandır ekmeği el emeği ile yapılan, organik bir üründür. Tandır ekmeğinin içerisinde, tuz, un, kepek ve mayadan başka hiçbir katkı maddesi yoktur. İstanbul, Ankara ve Türkiye'nin her tarafından talep var. Sipariş verenlerin Bayburtlu olmasına gerek yok, ekmeğin tadını bilen herkese gönderebiliyoruz. Sosyal medya hesabımız üzerinden kendimizi tanıtıyoruz, sipariş alıyoruz. Talep fazlalığından dolayı elimizde ürün kalmıyor, hepsini satıyoruz" diye konuştu.
'DOĞAL MALZEMELER KULLANIYORUZ'
İşletmede çalışan Zühre Aydın da tandır ekmeğinin içerisinde doğal malzemelerin yer aldığını belirterek, "Tandır ekmeğimiz güzel, sağlıklı. İçerisine doğal malzemeler koyuyoruz, yaşlılarımız ve hastalarımız için daha sağlıklı olması için. Çok seveni var. Özellikle sabah vakitlerinde çok satılıyor. Onlar bizim tandır ekmeğimizi sevdikçe, bizler de mutlu oluyoruz. Ben de burada çalışarak evime ekonomik olarak katkı sağlıyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Tandır ekmeği 'yok' satıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mart 2019 tarihinde saat 11 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tandır ekmeği 'yok' satıyor haberi güncellenecektir.

BAYBURT İLÇELERİ

BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:26
 • Güneş
  06:49
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı