BALIKESİR HABERLERİAYVALIK HABERLERİ

'Balıkesir Turizm Buluşmaları' Ayvalık'tan başladı

DHA
12.06.2020 - 19:25 |Son Güncelleme :
DHA

'Balıkesir Turizm Buluşmaları' Ayvalık'tan başladı

Kadri KAYA/AYVALIK (Balıkesir), (DHA)- BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Balıkesir Turizm Buluşmaları’ koordinasyon toplantılarının ilki Ayvalık’ta düzenlendi. Yerel yönetimler ile turizm sektör temsilcilerini bir araya getiren ve ilçelerdeki turizmin geleceği masaya yatırılan toplantıda, pandemi sürecinin turizme etkileri ve Balıkesir turizminde büyüme stratejileri ele alındı.

Cunda Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen turizm koordinasyon toplantısına, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Yücel Yılmaz, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Gömeç, Havran, Sındırgı belediye başkanları, Balıkesir Üniversitesi öğretim görevlileri, Ayvalık, Gömeç, Edremit Kent Konseyleri, körfez bölgesi turizm dernekleri, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ayvalık Günlük Tur Tekneleri Kooperatifi,  Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği’nin yanı sıra körfezden turizm temsilcileri katıldı.

Toplantıda pandemi sürecinin turizme etkileri, Balıkesir turizminde büyüme stratejileri, turizmin çeşitlendirilmesi, alternatif turizm kaynakları, kent genelinde turizmin 12 aya yayılması için öneriler, turizmde dijitalleşme, turizm faaliyetleri önerileri tartışıldı.

“TURİZMDE SORUNLARI BİRİNCİ ELDEN ÖĞRENMEYE GELDİK”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz yaptığı konuşmasında,  Balıkesir’de 10 yılların birikmiş problemleri olduğuna değinerek, “Turizmci arkadaşlar kara kara düşünüyor. Bilinmeyen bir şeyle mücadele ediyoruz. Krizden bilimle değil, siyasetle çıkarsınız, aldığınız kararları birlikte uygulayarak, herkes eşit uyguladığında krizden çıkarsınız. Bu konuda turizm bölgeleri oldukça dezavantajlı. Kapadokya’da, Antalya’da yabancı turist konusu iptal edilmiş. Biz burada esnafın alışık olduğu kazancın altına düşürmememiz lazım. Devletimize buradaki otellerin farklılıklarını nasıl duyurabiliriz diye birinci elden öğrenmeye geldim. Biz 60 aylığına seçiliyoruz. Şu anda 15 ayımızı tamamladık. Belediye ekipleri birbirini benimsedi. Belediye başkanlarımızla konuştuğumuz projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çok farklı siyasi partilerden arkadaşlarımız var. Hepimiz Balıkesir için çalışıyoruz. Siyasetsiz bir anlayışla körfezimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Sizler de birbirinizi tanıyın, sorunları belirleyin. Sorunlar masada konuştukça çözülebilir. Tüm çabamız Balıkesir’de 12 ay turizmi nasıl yapabiliriz” dedi.

‘ÇEVRE KİRLİLİĞİ BİZDE HAD SAFHADA’

Körfez ile ilgili özeleştiri yaparak konuşmasına başlayan Edremit Belediye Başkanı CHP’li Selman Hasan Arslan ise şunları söyledi:

“Çevre kirliliği bizde had safhada. Arıtma tesisleri noksanlığından inanılmaz deniz ve çevre kirliliği var. Bunda hepimizin sorumluluğu var. Görüntü ve tabela kirliliği korkunç. Buna bir standart getirilebilir mi bilmiyorum."

Balıkesir’in turizmden yeteri kadar gelir elde edememesinin üzücü olduğunu ifade eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ilçe olarak yaptıkları termal ve seracılık çalışmalarını anlattı.

Burhaniye Belediye Başkan Vekili Murat Yazgan da, “Turistten ne alırız değil ne veririz diye düşünülmeli. Havaalanına yakın bir noktada termal bir hastane gerekli” dedi.

Toplantıda ayrıca altyapı konusundaki eksiklikler gündeme geldi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ayvalık haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ayvalık ilinden 'Balıkesir Turizm Buluşmaları' Ayvalık'tan başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Haziran 2020 tarihinde saat 19 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Balıkesir Turizm Buluşmaları' Ayvalık'tan başladı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Haziran 2020, Cuma
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:33
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:10
 • Akşam
  20:44
 • Yatsı
  22:29
Sayfa Başı