AYDIN HABERLERİ

Çocuklar modern bilimin temellerini deneylerle öğrendi

Hürriyet Haber
22.07.2019 - 15:22 |Son Güncelleme :

 Kurulduğu 2013'ten bu yana her yıl artan sayıda toplam 70 bin çocuğa bilim aşılanan Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne ait Bilim ve Deney Evi'nde yeni yaz döneminde de çocuklar bilimle buluşmaya devam ediyor.

Hürriyet Haber

Yapılan deneylerden ve öğrendikleri bilgilerden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen çocuklar, kendilerine böyle bir imkân verdiği için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na teşekkür etti.

Onlarca deney yaptılarÇocuklara eğitimler üçer haftalık periyotlar halinde veriliyor. Geçen hafta sonu eğitimini tamamlayan çocuklar üç hafta süren eğitimlerde doğal sabun yapımı, kan grubu testi, sigaranın zararları, asit-bazlar, iyotun süblimleşmesi, turuncunun dansı (potasyum iyodür ile civa klorür tepkimesi), enerji testi, optik deneyleri, sesin ne olduğu ve nasıl oluştuğu gibi birçok deney yaptı. Çocuklara katılım belgeleri eğitmenleri tarafından verildi.Kimyadan biyolojiye, astronomiden fiziğe birçok konunun anlatıldığı üç haftalık eğitimin çok verimli geçtiğini belirten çocuklar, tekrar gelmek istediklerini belirtti. Bilim ve Deney Evi'ni çok sevdiklerini, burada bilmedikleri birçok konuyu eğlenerek öğrendiklerini söyleyen çocuklar, arkadaşlarını da beraberlerinde getirdiklerini söyledi.  

Bilim için 60'tan fazla düzenekEfeler Mimar Sinan'daki Yüksel Yalova Kültür Merkezi'nde yer alan Bilim ve Deney Evi'nde çocuklara bilim yasalarını anlatmak için 60'tan fazla düzenek yer alıyor. Çocuklar bir taraftan bu düzeneklerle bilim yasalarını öğrenirken bir taraftan da deney evindeki malzemelerle yeni deneyler yapıyor. Bilim ve deney evinin amacı, fırsat eşitliği sağlayarak Aydınlı her çocuğun bilim merakını gidermek ve onlara bilim aşılamak. Bilim evinde en önem verilen konu ise, bu deneylerin günlük hayattan örneklerle yapılarak çocukların daha iyi kavramalarını ve konuların akıllarında kalmalarını sağlamak. Yedinci yılını dolduran Bilim ve Deney Evi'de çocukların çok daha fazla duyu organına hitap edilip öğrendikleri bilgileri kalıcı hale getirmeye çalışılıyor. 

Başkan Çerçioğlu: Bütün öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi bekliyoruzAydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydınlı çocukların başarılı bir geleceğe sahip olmaları için Bilim ve Deney Evi'nin yıl oyu açık olduğunu belirtip bütün öğretmenleri ve öğrencileri buraya beklediklerini söyledi. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aydın haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aydın haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuklar modern bilimin temellerini deneylerle öğrendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mayıs 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı