AYDIN HABERLERİ

Aydın Büyükşehir'den zeytin ağaçlarına can suyu

DHA
19.03.2021 - 17:27 |Son Güncelleme :
DHA

Aydın Büyükşehir'den zeytin ağaçlarına can suyu

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarım alanlarında sulama çalışmaları başlattı. Arazilerdeki zeytin ağaçlarının düzenli olarak sulanması ile birlikte tarımsal alanlarda verimin ve kalitenin artması hedefleniyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, zeytinin daha verimli ve kaliteli olabilmesi için Didim'de çalışmalarını hızlandırdı. Balat Mahallesi kırsalındaki on binlerce zeytin ağacının düzenli sulama suyuna erişmesi için Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nce çalışma başlatıldı. 500 ton kapasiteli havuza bağlı olacak şekilde, zeytin ağacı bahçelerinin sulanması için 6 bin metre uzunluğunda hat döşeniyor. Projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgedeki zeytin ağaçlarında verimin 4-5 kat artması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü porje ile üreticilerin büyük bir ekonomik kazanç etmesi bekleniyor.

“ÇİFTÇİMİZ KAZANSIN, MİLLETİMİZ KALKINSIN İSTİYORUZ"

Kırsal kalkınmanın sağlanması için üreticinin daha fazla kazanmasını sağlayacak yatırımlar yapıldığını belirten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, "Hayata geçirdiğimiz bu çalışma ile zeytin ağaçlarının daha verimli hale gelmesini sağlayacağız. Üreticimiz çok daha fazla üretecek ve gelir elde edecek. Ortaya çıkacak değer artışı üreticilerimize güç verecek. Yerli ürünler ancak bu tip destekler ile artabilir. İnanıyoruz ki bu yatırımlarımız üreticiden tüketiciye varana kadar her aşamada olumlu yansımaları olacak. Çiftçimiz kazansın, milletimiz kalkınsın istiyoruz. Bu inançla Aydın'ın bereketli topraklarını vatandaşlarımız için refah bir yaşamın kaynağı yapacağız" dedi.

“ÜRETİCİNİN KAZANCI KATLANARAK ARTACAK"

Balat Mahalle Muhtarı Ali Konya ise, “Su bir hayat. Bizim bu bölgede arazilerimiz dağlık ve susuz bölgeydi. Şimdi su gelince verimler bire üç dört kat gelir. Tane ve yağ bazında verim artar. Bu da vatandaşın zengin olması, kendini toparlaması demektir. Normalde bir ağaçtan 25 kilogram alıyorsak, sulama ile birlikte bu 60-100 kilogramı bulur. Tahminimize göre 80-100 bin civarında zeytin ağacı var. Yaklaşık olarak da burada 170 kişinin zeytin bahçesi var." ifadelerini kullandı.

Burhan CEYHAN/AYDIN, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Aydın Büyükşehir'den zeytin ağaçlarına can suyu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Mart 2021 tarihinde saat 17 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aydın Büyükşehir'den zeytin ağaçlarına can suyu haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

23 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:47
 • Güneş
  06:16
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  19:58
 • Yatsı
  21:21
Sayfa Başı