ARTVİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Artvin Baro’sundan kadına yönelik şiddete karşı açıklama

DHA
23.11.2018 - 15:07 |Son Güncelleme :
DHA

Adem GÜNGÖR/ARTVİN, (DHA) - ARTVİN Barosu Kadın Komisyonu tarafından, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Artvin Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasına Artvin Barosu avukatları katıldı.Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Handan Demiral Almalı, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu belirtti. Almalı, "Şiddet ülkemizde her üç kadından birisi fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta, her yıl artan oranda yüzlerce kadın öldürülmektedir. Dünya Ekonomik Formu’nun 2017 yılı Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre ülkemiz cinsiyet eşitliği sıralamasında 144 ülke arasında 130. Sırada yer almaktadır. Kadınlarımız istihdam alanlarından çekilmekte; sosyal güvenceden yoksun bir şekilde zor çalışma koşullarında çalışmaya zorlanmaktadır. Kadınların siyasete katılma, karar mekanizmalarında yer alma oranları olması gereken düzeyde değildir" dedi.

Almalı, "Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu ve Baroların Kadın Hukuku Komisyonu merkezleri olara; dün olduğu gibi bugün de; kadınların cumhuriyetle elde ettiği kazanımlara aykırılık oluşturacak yasal değişikliklerin karşısında olmaya devam ederek; kadınların insan haklarının ihlallerine yol açan her türlü davranışa, tutuma karşı, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması mücadelemizi etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz”diye konuştu. 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Artvin Baro’sundan kadına yönelik şiddete karşı açıklama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ARTVİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  03:59
 • Güneş
  05:30
 • Öğle
  12:18
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:57
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı