ANTALYA HABERLERİ

YOLCU ARTTI SEFERLER SIKLAŞTI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
20.10.2020 - 09:04 |Son Güncelleme :

Pandeminin ilk aylarında Antalya’da yüzde 75 düşen toplu ulaşım rakamları, sonbaharda yeniden yükselişe geçti. Ekim ayında toplu taşıma araçlarını kullanan günlük yolcu sayısı, 170 binden 190 bine yükseldi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’da koronavirüs salgınının ilk aylarında bıçak gibi kesilen toplu ulaşım kullanımı, son dönemde yeniden yükseldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi verilerine göre, ekim ayında günlük yolcu sayıları pandemi öncesindeki sayıların yüzde 50’sini aştı. Hafta başına kadar 170 bin civarında olan günlük biniş rakamları, 190 bin seviyelerine ulaştı.

ARAÇ SAYISI 600’E ÇIKARILDI

Toplu ulaşım kullanımında yaşanan artış nedeniyle bazı kararlar aldıklarını belirten Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Nurettin Tonguç, şöyle bilgi verdi: “Pandemiden önce günlük toplu ulaşım kullanım sayısı 370 bin civarındaydı. Pandeminin ilk aylarında kullanım yüzde 75 düşerek günlük 80 bine kadar gerilemişti. Bu hafta itibariyle toplu ulaşım kullanımında yeniden bir artış gözlemledik. Her gün ortalama 20 bin daha fazla biniş gerçekleşiyor. Bu nedenle araç sayılarını ve sıklıklarını artırdık. Toplu ulaşım kullanım rakamları artınca pandemi döneminde risk oluşturacak kalabalıkların oluşmasının önüne geçmek için araç sayısını yeniden 600’e çıkardık. Pandemi öncesinde trafikteki toplam araç sayımız yaklaşık 700’dü. Şu anda 600 araçlara bütün güzergahlarda toplu ulaşım hizmeti vermeye çalışıyoruz.”

SIKI SOSYAL MESAFE TEDBİRLERİ

Tüm toplu ulaşım araçlarında sıkı sosyal mesafe önemlerinin uygulandığını söyleyen Tonguç, “Otobüslerde oturma alanları karşılıklı koltukların biri boş kalacak şekilde kullanılıyor. Diğer koltukların tamamı kullanılıyor. Ayakta yolcu kapasitesinin en fazla yüzde 40’ı oranında ayakta yolcu alınabiliyor. Ayakta yolcu alanı dar olan minibüs benzeri toplu taşıma araçlarında ise ayakta hiç yolcu alınmıyor. Raylı sistem hattı ve nostalji tramvayında da koltuklarda ve ayakta yolcu alanlarında seyrek kullanım kuralları uygulanıyor” dedi.

VARSAK-OTOGAR GÜZERGÂHI AKTİF

Raylı sistemin 3’üncü etabının inşaat çalışmalarında şu anda yer altında bağlantı tünellerinin yapıldığını dile getiren Tonguç, “Aynı zamanda tüm yeni biniş noktalarına duraklar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yeni tramvay araçlarımız gelecek. Şu anda yeni etabın Varsak - Antalya Otogarı arasındaki güzergâhın Sakarya Bulvarı Atatürk istasyonuna kadar olan bölümü çalışıyor. Yeni etabın diğer güzergahlarını da aşama aşama faaliyete açacağız. Etap tamamlandığında raylı sistem ulaşım kapasitesinde de önemli bir artış sağlamış olacağız” şeklinde bilgi verdi.

BAKANLIK SİSTEM HAZIRLIĞINDA

Tonguç, Antalya’da ne zaman uygulamaya gireceği merak konusu olan toplu ulaşımda HES kodu zorunluluğu ile ilgili de şunları şöyledi: “HES kodu uygulamasına başlamak için Sağlık Bakanlığı’nın veri sistemini açmasını beklediklerini söyleyen Sağlık Bakanlığı’na toplu ulaşım sistemimiz hakkında bilgileri sunarak müracaat ettik. Şu aşamada Bakanlık sistem hazırlığında. Belediye olarak biz de dijital ortamda hazırlık sürecindeyiz. Altyapı çalışmaları tamamlanıp sistem Antalya ulaşıma açıldığında HES kodu uygulamasına başlayacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden YOLCU ARTTI SEFERLER SIKLAŞTI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2020 tarihinde saat 09 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça YOLCU ARTTI SEFERLER SIKLAŞTI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Kasım 2020, Pazar
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı