ANTALYA HABERLERİ

VELİYE GERİ ÖDEME MÜJDESİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
23.11.2020 - 08:58 |Son Güncelleme :

Pandemi koşulları nedeniyle alınan ‘uzaktan eğitim’ kararının 5 Ocak’a kadar uzatılması peşin ödenen servis ücretlerini gündeme taşımıştı. Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, velilerin mağdur edilmeyeceğini açıkladı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz günlerde, okullarda eğitimin pandemi nedeniyle 5 Ocak’a kadar uzaktan eğitimle devam edeceğini açıklamasının ardından, veliler için olduğu kadar geçimini okullardaki eğitime bağlı hizmetlerden sağlayan esnaf için de yeniden plan program yapma zorunluluğu gündeme geldi. Antalya’da 5 bin civarında olan servis esnafının 2 bin 66’sının C plakalı okul servisi kullandığını belirten Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, okullarda yeniden uzak eğitime geçilmesinin servis esnafını ve bu araçlarda çalışan personeli büyük sıkıntıya düşürdüğünü söyledi.

10 AYDIR BÜYÜYEN BORÇLAR VAR

Eğitimin okullarda yapılmaması nedeniyle servisçilerin yaşadıkları sıkıntıların geçen sene başladığını belirten, “Yaklaşık 10 aydır yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle birçoğunun esnaf kefalet kooperatiflerine ve bankalara kredi borcu var. SGK, Bağkur ve diğer vergi borçlarının ertelenen geri ödemelerinin ödeme zamanı geldi. Servis araçlarının kaskoyu ve bandrolüyle ilgili ödemeler de devam ediyor. Servisçilerin borçlarının vadesini uzatabilmek için kredi imkânlarına ve geri ödemesiz desteğe ihtiyacı var. Ayrıca bandrol ve kasko ücretlerinin de bu dönem alınmaması lazım” dedi.

SATIŞA ÇIKAN ARAÇLARA ALICI YOK

Koronavirüs salgınının başladığı mart ayından itibaren servis hizmeti veremeyen esnaf için sorunların başladığını ifade eden Şahin, o günden beri borç yükünün büyüyerek kartopu haline geldiğini vurguladı. Şahin, “Artık servisçiler için bu durum baş edilemez hale geldi. Servisçiler bu yükün altından kalkabilmek için araçları, plakalarını satmak istiyorlar. Ama okulların uzaktan eğitim yaptığı bu süreçte servis işleri durduğu için alıcı da yok” diye konuştu.

ÜCRET İADELERİ GÜNDEME GELDİ

Okullarda uzaktan eğitim kararıyla birlikte okulların velilerden eğitim, servis, kurs gibi hizmetler için 2020 eğitim yılı başında aldıkları ücretlerin iadesi de gündeme geldi. Geri ödemelerle ilgili planlamaların bu hafta netleşeceğini belirten Şahin, okullardaki durumu şöyle anlattı: “Şu anda sadece kreş ve okul öncesi eğitim devam ediyor. Ama aileler çocuklarını bu şartlarda okula göndermeye korkuyor ya da kendi araçlarıyla götürüyor. Devam eden okul öncesi servislerinde bile sadece 1 - 2 öğrenci oluyor. Okullar açıkken alınan servis ücretlerinin, karar açıklandıktan sonra geri ödeme ihtiyacı doğan kısmıyla ilgili ödemeler yapılır. Özel okullar servis ücretlerini aylık ödüyordu. Ama onlar velilerden bu ücretleri toplu olarak aldılarsa geri ödemeleri gerekecek.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden VELİYE GERİ ÖDEME MÜJDESİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Kasım 2020 tarihinde saat 08 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça VELİYE GERİ ÖDEME MÜJDESİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  06:38
 • Güneş
  08:02
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı