ANTALYA HABERLERİ

UYKU KAÇIRAN KARAR

Pelin GEL/HÜRRİYET
16.12.2020 - 09:22 |Son Güncelleme :

Antalyalı ihracatçılar Rusya’nın Türkiye’den domates ihracatına koyduğu 200 bin tonluk kotanın ardından, Antalya ve İzmir’den domates ve biber almayacağını açıklamasıyla ikinci bir şok yaşadı. Kotanın kaldırılmasını beklerken böyle bir kararla karşılaşan ihracatçılar karara tepki gösterdi.

Pelin GEL/HÜRRİYET

ANTALYA’dan yapılan yaş meyve sebze ihracatında başı çeken ülkelerden olan Rusya Federasyonu, Türkiye’ye domates ihracatında koyduğu 200 bin tonluk kotanın ardından aldığı ikinci kararla sektörü şaşkına çevirdi. Rusya Federasyonu’nun 11 Aralık itibarıyla Antalya ve İzmir’den domates ve biber ithalatı yapmayacağı kararı tepki topladı. Domates kotasının kalkmasını beklerken böyle bir kararla adeta şok yaşadıklarını belirten sektör temsilcileri, karardan bir an önce dönülmesini bekliyor.

DOĞRU BİR KARAR DEĞİLDİR

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) eski yönetim kurulu üyesi ve ihracatçı Berdan Ber, kararı doğru bulmadıklarını söyledi. Ber, “Örtüaltı üretimin büyük bir kısmı Antalya’da yapılmaktadır. Bu karar sektör açısından sakıncalı ve sıkıntılıdır. Zaten yıl bazında 200 bin tonluk bir kota vardı. Bunun kaldırılmasına yönelik taleplerimiz olmuştu. Şimdi bu karar anlaşılır gibi değil” dedi. Türkiye’nin Rusya’dan 1,5 milyar doların üzerinde buğday ithalatı yaptığını dile getiren Ber, “Bunu yapan Rusya Federasyonu’nun bizim 500 milyon dolar civarındaki biber domates ihracatımıza kota koyması son derece etik olmayan bir ticari karardır. Kararı doğru bulmuyoruz. Bunun kaldırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştu.

ANTALYA’NIN ÜRÜNÜ GÜVENLİDİR

Pandemiden dolayı bu dönemde ihracatın daha fazla desteklenmesinin her açıdan önem arz ettiğini kaydeden Ber, “Belki yaş meyve sebze sektörü total ihracatımızda çok büyük bir rakam ifade etmiyor olabilir. Ama genel anlamda sesi çok daha gür bir sektördür. Bu konu üreticiden paketlemeciye kadar 10 milyonluk bir kesimi ilgilendirmektedir. Bu bağlamda devletimizin hassasiyeti çok önem arz ediyor” açıklamasında bulundu.

PANDEMİDE DESTEK ŞART

Söz konusu kararın politik olduğunu dile getiren Ber şöyle konuştu: “Rusya bizim ülkelerimizden giden ürünlerde virüs ve ya benzeri bir takım unsurları öne sürerek bu uygulamayı yaptığını iddia ediyor. Fakat Türkiye’den Avrupa Birliği’ne yılda tır bazında düşünürsek 25 bin partiye yakın biber ihracatımız oluyor. Bu 25 bin parti içerisinde geçen sene pestisit sorunu olan 60-70 dolayında tır vardı. Bu binde 3’ün altında bir rakamdır. Neredeyse İspanya standartlarının bile üstündeyiz. Antalya bölgesinde ciddi anlamda güvenli ürün ürettiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle de domates ve biber alanında.”

ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL

Rusya’nın zaten domates ihracatımıza kota getirdiğine dikkat çeken Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, “Biz kotanın kalkmasını beklerken domates ve biber ihracatımız tamamen yasaklandı. Antalya örtüaltı biber üretiminin yüzde 59’unu gerçekleştiriyor. Biber ihracatımızın en yoğun olduğu dönem kasım–mayıs arası. Rusya’nın domates ve biber ithalatını sadece Antalya ve İzmir’den yasaklaması da anlaşılır gibi değil” dedi. Rusya'nın öne sürdüğü pepino mozaik virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve domates kahverengi rugoz meyve virüsü zaten Antalya’da yaygın olmadığını söyleyen Doğan, “Eğer bir virüsten bahsediliyorsa, ürünlerin buradaki laboratuvarlarda analizi yapılır, bir sıkıntı varsa zaten gönderim olmaz. Tamamen yasaklanması kabul edilebilir değil. Rus makamlarının aldıkları bu kararı yeniden gözden geçirmelerini diliyoruz. İki ülke arasındaki ticareti sekteye uğratacak kararlardan kaçınılmasını bekliyoruz” dedi.

EVDEKİ BULGURDAN OLDUK

Rusya’nın yeni kararına, “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olduk” diye tepki gösteren Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Biz 200 bin tonluk domates kotasının kaldırılmasını talep ederken Rusya İzmir ve Antalya’dan domates biber ithalatını kahverengi buruşuk virüsü ve dolgunluk virüsü gibi hastalıkları bahane ederek durdurdu” diye konuştu.

2020 İHRACAT RAKAMLARI

Türkiye’nin, özellikle de Antalya’dan kış döneminde yaş sebze ürünleri ihracatında en önemli pazarlardan biri olan Rusya Federasyonu’na, bu yıl 1 Ocak-10 Aralık tarihleri arasında 13 milyon doları aşkın domates ihracatı yapıldı. 50 bin ton kota uygulanan domates ihracatı geçen seneye göre yüzde 35 geriledi. Aynı dönemde Rusya’ya biber ihracatı ise 8 milyon 921 bin dolar oldu ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 130 artış gösterdi. Antalya’nın bu yıl 10 Aralık’a kadar ki süreçte toplam biber ihracatı ise yüzde 24 artışla 103 milyon doları geçti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden UYKU KAÇIRAN KARAR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Aralık 2020 tarihinde saat 09 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça UYKU KAÇIRAN KARAR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2021, Salı
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:29
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı