ANTALYA HABERLERİ

ÜRETİCİDEN DESTEK ÇAĞRISI

Pelin GEL-Ceren DENİZ/HÜRRİYET
25.03.2020 - 09:21 |Son Güncelleme :

Koronavirüs salgınının ekonomiye yönelik etkilerini Hürriyet Akdeniz’e değerlendiren tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri, kesintisiz üretim için borç erteleme ve yeni arazilerin üretime açılması çağrısı yaptı.

Pelin GEL-Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KORONAVİRÜS salgınının ekonomiye yönelik etkilerinin azaltılmasına yönelik hazırlanan destek paketleri içine tarım ve hayvancılık sektörünün de dahil edilmesini isteyen sektör temsilcileri, kesintisiz üretim için borç erteleme ve atıl arazilerin üretime açılması talebinde bulundu. Hürriyet Akdeniz’e konuşan Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Tarım bu ülkenin şah damarı. Ne olur onu kesmesinler. Destek alırsak Antalya olarak 83 milyona biz bakarız” dedi.

SEKTÖRDE 1 MİLYON KİŞİ VAR

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi içinde tarım sektörünün yer almadığına dikkati çeken Alp, “Çiftçi Bağ-Kur’larının da ertelenmesini istiyoruz. Bu süreçte yatırma şansları zaten gözükmüyor. Antalya’da ise Çiftçi Kayıt Sistemi’ne bağlı 160 bin çiftçi var. 600 bin dönüm kapalı alanda üretim yapıyoruz. Antalya’da 1 milyona yakın kişi tarımdan ekmek yiyor. Bu kadar insan zorda” diye konuştu.

KORONA FIRSAT OLABİLİR

Salgının tüm sektörleri etkileyeceğini vurgulayan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da şöyle dedi: “Salgının etkilerinin tarım sektöründe de hissedilmesi kaçınılmaz. Tarım sektörünün stratejik olduğunu yıllardır dile getiriyoruz. Bu söylemin haklılığı koronavirüsle birlikte bir kere daha ortaya çıktı. Tarımda geriye giden bu gidişatı değiştirmemiz için yaşadıklarımız bir fırsat olabilir.”

TOKAT GİBİ YÜZÜMÜZE VURDU

Çandır, şöyle devam etti: “Dünyada halk sağlığı sorunu haline gelen koronavirüs tehlikesi bizlere tarımda, gıdada kendi kendimize yeter hale gelmemiz gerektiğini tokat gibi yüzümüze vurdu. Bu dönemde bazı ürünlerin ithal edilemeyeceği de göz önüne alındığında üretimin önemi bir kere daha anlaşılacaktır.”

ATIL ARAZİLER ÜRETİME AÇILMALI

Salgın sürecinde kendi gıdasını üreten ülkelerin güçlü konuma geldiğini savunan Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, “Biz küçükbaş hayvan yetiştiricileri olarak yurt dışından hammadde tedariğine ihtiyaç duymadığımız için üretime devam ediyoruz. Korona bize dışa bağımlı olmadan üretim yapabilme gücümüzün ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bundan sonraki politikalarımız ithal hayvana, ithal yeme yönelmek yerine yerli üreticiyi desteklemeye yönelik olmalı. Atıl arazilerin mera alanı olarak üretime açılması, maliyetlerde indirim gibi bölge hayvancılığına özel teşvikler bekliyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ÜRETİCİDEN DESTEK ÇAĞRISI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Mart 2020 tarihinde saat 09 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÜRETİCİDEN DESTEK ÇAĞRISI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Mayıs 2020, Salı
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:39
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  20:08
 • Yatsı
  21:39
Sayfa Başı