ANTALYA HABERLERİ

ULAŞIMDA KARA LİSTE DÖNEMİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
03.10.2020 - 08:51 |Son Güncelleme :

Antalya’da HES koduyla ulaşım için hazırlıklar başladı. Sağlık Bakanlığı verilerinin işleceği sistemde koronavirüs testi pozitif çıkanlar ve temaslılar kara listeye alınacak. Sistem anlık olarak karantina uyarısı verecek.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın 81 ilin valiliklerine “Şehir içi toplu ulaşımda HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulama” başlığıyla gönderdiği genelgeden sonra sistemin oluşturulmasına yönelik hazırlıklar başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Mustafa Nurettin Tonguç, Sağlık Bakanlığı’nın bilgi sistemindeki korovirüs listesinin ulaşım sistemine işlenmesinin ardından uygulamanın aktif hale getirileceğini açıkladı.

BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR

Uygulanacak yeni sistemle ilgili Hürriyet’e bilgi veren Tonguç, “Genelgeyi inceledikten sonra Sağlık Bakanlığı’na yazı yazdık. Şu anda yolcuların HES kodlarını okuyacak yazılımın oluşturulmasını bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı bu sistemi bize açar açmaz uygulamayı başlatacağız. Ulaşım sistemini bu yeni sisteme entegre etmeye çalışıyoruz. Elektronik ücret toplama sistemi Antalya’da Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu olmak üzere 5 merkez ilçede ve Alanya’da var. Onlarda bu sistem oluşturulacak. Diğer ilçelerde ise yolcular, cep telefonlarından karekod uygulamasıyla HES kodları kontrol edilerek toplu ulaşım kullanabilecek. Bu konuda bütün ilçelere talimat verdik. Bakanlığın bilgi sistemi açıldığında hemen uygulamaya başlayacağız” dedi.

‘KARANTİNA’ UYARISI VERECEK

Kamu kurumlarında tabletler aracılığıyla okutulan HES kodları için ulaşımda farklı bir yöntem izleneceğini belirten Tonguç, “Ulaşımda her araca tablet yerleştirmek uzun ve kapsamlı bir çalışma gerektirdiği için Sağlık Bakanlığı, Antalya Kart sistemine entegre edilecek bir link açacak. Bakanlık o link aracılığıyla bizimle hasta olup evde oturması gerekenlerin kimlik bilgilerini paylaşacak. Biz de o bilgileri sistemimizdeki kart bilgileriyle eşleştireceğiz. Listede adı gelen vatandaşları karantina sürelerinde kara listeye alacağız. Hasta ya da temaslı kart sahiplerinin otobüs kartları, karantina süresi dolana kadar çalışmayacak. Otobüse binen bir yolcu eğer bu listede yer alıyorsa, sistem ‘karantina’ uyarısı verecek. Bu sayede kişinin sağlık durumundan haberdar olan şoför, karantinada olması gereken kişinin otobüse binmesine engel olacak” şeklinde bilgi verdi.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

HES kodu sisteminin tamamen elektronik sistem üzerinden uygulanacağını belirten Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, hayata geçirilecek sistemi şöyle özetledi: “Vatandaşlarımıza ve şoförlerimize mağduriyet yaşatacak bir durum söz konusu değil. Sağlık Bakanlığı kartlı sistem üzerinden bilgi paylaşımını açacak. İzolasyonda olan koronavirüs hastası vatandaşların ulaşım hesapları, Bakanlığın bize bildirdiği gün kadar askıya alınacak. Bu kişiler toplu taşıma aracına binmek istediklerinde, hesapları askıya alındığı için ulaşım kartlarını kullanamayacaklar. Bu konuda şoförlerimiz emniyet birimleriyle irtibat halinde çalışacak. Eğer yolcu, sağlık durumunun oluşturduğu riske rağmen otobüse binmek için zorluk çıkarırsa şoförlerimiz durumu Emniyet Müdürlüğü’ne bildirecek ve gerekli işlemler yapılacak.”

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ULAŞIMDA KARA LİSTE DÖNEMİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ekim 2020 tarihinde saat 08 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ULAŞIMDA KARA LİSTE DÖNEMİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mart 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:29
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:17
Sayfa Başı