ANTALYA HABERLERİ

TURİZM ÇALIŞANI AŞIDA ÖNCELİK BEKLİYOR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
08.02.2021 - 09:51 |Son Güncelleme :

BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan, pandemi koşullarında hizmet veren turizm çalışanlarının aşıda öncelikli meslek grupları arasında yer alması gerektiğini belirtti.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

BATI Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED), Kovid-19 aşısı takviminde turizm çalışanlarına öncelik verilmesini istedi. Pandemiden etkilenen turizm sektörünün toparlanması için acil ve gerçekçi önlemler alınması gerektiğini söyleyen BAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, “Güvenli Turizm Sertifikası ile kazanmış olduğumuz uluslararası güveni, turizm çalışanlarına aşıda öncelik vererek pekiştirmiş ve Avrupa’daki rakip destinasyonların bir adım önüne geçmiş olacağız” dedi.

EN ÇOK TURİZM ETKİLENDİ

Pandemi öncesi ve sonrası turizm rakamlarını karşılaştıran Erdoğan, “Pandemi sürecinin bölgemize en büyük etkisi turizm sektöründe yaşanmıştır. 2019 yılında turizm endüstrisinin yakalamış olduğu başarı ülkemiz ekonomisi adına çok kıymetlidir. Türkiye genelinde 45 milyon yabancı turist ağırlayarak 34.5 milyar dolar elde eden sektör pandemi nedeniyle bu günlerin çok gerisinde kalmıştır. Geliş sayıları yüzde 70 azalırken, gelir kaybı ise yüzde 65 seviyesinde olmuştur. Elde ettiği gelirin yüzde 90’ı ülkemizde kalarak ülkemiz cari işlemler dengesine büyük katkı sunan bu sektör bugün maalesef zor durumdadır” dedi.

TURİZM TOPARLANMALIDIR

Merkez Bankası’nın enflasyon raporuna değinen BAKSİFED Başkanı Erdoğan, “Turizmdeki zayıf seyrin etkisiyle net ihracatın büyümeye katkısı tarihsel olarak en düşük seviyede gerçekleşti. Salgının etkisini artırmasıyla turizmdeki kısmi toparlanma hız kesti ve hizmet gelirlerinin cari işlemler dengesine katkısı sınırlı kaldı. Rapora göre, ilerleyen süreçte turizme bağlı olarak artan maliyetlerin fiyatlara yansıtılma olasılığı enflasyon üzerindeki önemli risk unsurlarından biri. Bölgemiz ekonomisinin en büyük sektörü olan turizmin 2021 yılından başlayarak toparlanma sürecine girmesi en büyük arzumuzdur” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TURİZM ÇALIŞANI AŞIDA ÖNCELİK BEKLİYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Şubat 2021 tarihinde saat 09 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TURİZM ÇALIŞANI AŞIDA ÖNCELİK BEKLİYOR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:50
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  20:59
Sayfa Başı