ANTALYA HABERLERİ

TURİSTİ KANDIRAN YANACAK!

Salim UZUN/HÜRRİYET
28.03.2019 - 10:38 |Son Güncelleme :

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yeni Seyahat Acentaları Kanunu ile Avrupa’daki sistemin bir benzerinin Türkiye’de uygulanacağını ve bu düzenlemenin tüketiciyi de kapsayacağını söyledi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanunu’na ilişkin açıkladığı değişiklik müjdesinin detaylarını Hürriyet muhabiri ile paylaşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, düzenlemenin sadece sektör temsilcilerini değil, turisti de güvence altına alacağını söyledi.

TURİSTİ KANDIRAN YANACAK

ANA ÇERÇEVE HAZIR

Kanun güncellemesi ile ilgili çalışmaların yaklaşık 5 aydır devam ettiğini kaydeden Bağlıkaya, “Bakanımızla birlikte ana çerçeveyi hazırladık. Seyahat acentaları ile ilgili diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerin ardından nisan, mayıs ayı gibi yeni kanunun hayata geçmesini bekliyoruz. Bu düzenleme sadece sektör çalışanlarını değil, tüketiciyi de yakından ilgilendiriyor” dedi.

AVRUPA SİSTEMİ GELİYOR

Düzenlemenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Bağlıkaya, “Ciddi bir emekle hazırlanan düzenleme ile tüketiciye yeni bir koruma alanı geliyor. Bu nasıl olacak? Bakanlığımıza, Birliğimize kayıtlı resmi Seyahat acentalardan yapılan alışverişler garanti altına alınacak. Yani Avrupa’daki sistemin hemen hemen aynısını Türkiye’de uygulayacağız” diye konuştu.

GÜVENCE VERECEĞİZ

“Mesleğimizi korumamız için önce tüketiciyi korumamız gerekiyor” diyen Firuz Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Tüketici kendini yasa ile koruma altına almak istiyorsa kaçak faaliyet göstererek tatil satanlardan uzak duracak. Biz de hem işini yapan firmayı, hem de tüketiciyi güvence altına alacağız. Sadece tatil satışları için değil, turist transferleri de mercek altına alındı.”

CAYDIRICI YAPTIRIMLAR

“Biz insan hayatını ve güvenliği en üst noktada tutuyoruz. Yeni düzenlemeyle her tatilde, her bayramda yaşanan can kayıplarının da inşallah önüne geçeceğiz. Ayrıca vergi kayıpları da ortadan kalkacak. Yine okul turları da gündemimizde. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışıyoruz. Kısacası sektöre, tüketiciye zarar veren faaliyetlerle ilgili caydırıcı cezalar geliyor.”

PSİKOLOJİK TARAFI VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rus turistlere sağlanacak olan vize kolaylığı konusunu da yorumlayan Bağlıkaya, “Vize kolaylığı sektöre pozitif yansıyacak. Çünkü bu konunun psikolojik tarafı da var. Kimlikle bir ülkeye seyahat ediliyor olması o ülke ile yakın ilişkileri gösterir. Turist daha rahat olur. Ayrıca Rusya’da ciddi bir kitlenin pasaportu yok. Eğer o kesimin seyahat imkânı olursa misafir oranlarımıza pozitif yansır” dedi.

AKTOB’DAN DESTEK

Vize kolaylığı ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları Kanunu’na ilişkin açıklanan değişiklik müjdesini yorumlayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, şöyle dedi: “Vize kolaylığı sektörümüz açısından çok önemli bir gelişme. Çünkü Rusya’da pasaportu olmayan kişilerin seyahat etme potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Yine turisti koruyan yasalar elbette sektöre olan güveni artıracak ve daha önce yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Biz de bu düzenlemeyi destekliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TURİSTİ KANDIRAN YANACAK! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2019 tarihinde saat 10 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TURİSTİ KANDIRAN YANACAK! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:07
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı