ANTALYA HABERLERİ

TARİHİ KÖPRÜYE BETON AYIBI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
12.04.2021 - 09:51 |Son Güncelleme :

Perge yakınlarındaki Büyük İskender Köprüsü’nden sonra Gündoğmuş’taki Selçuklu köprüsünün de üstüne beton yol yapıldığı gün yüzüne çıktı. Yöre halkı tarihi köprünün kurtarılmasını istedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’da antik çağlardan kalan Büyük İskender Köprüsü’nün üzerine beton dökülmesinin bir benzeri de Selçuklu döneminden kalan Gündoğmuş Köprüsü’nde ortaya çıktı. Gündoğmuş ilçesinin Ortakonuş köyü sınırları içinde yer alan tarihi köprünün üzerine beton dökülerek araç trafiğine açıldığı anlaşıldı. Betonarme köprünün altında kalan tarihi yapı ise kaderine terk edildi.

TARİHİ DOKUYA UYGUN GİYDİRME

Köprünün Selçuklular döneminde Konya’yı Antalya’ya bağlayan tarihi yolun önemli geçiş noktalarından biri olduğunu söyleyen tarih araştırmacısı ve yazar Mahmut Öz, “Üzerine yapılan betonarme ile tarihimiz esir edilmiş durumda. Bu köprüye hak ettiği tarihi isminin geri verilmesi ve tarihi dokuya uygun giydirme yapılmasını istiyoruz” dedi.

SELÇUKLU KERVAN YOLU ÜZERİNDE

Köprünün adının 1914 tarihli haritalarda Gündoğmuş Köprüsü olarak geçtiğini söyleyen Öz, “İlçenin ismini bu köprüden aldığı anlaşılıyor. Bölgede Gündoğdu adında bir aşiret yaşıyordu. Toroslardan geçişi sağlayan bölgenin bu en önemli köprüsünün koruyuculuğu ve bakımını bu topluluğun yaptığı anlaşılıyor. Şu an betonarmenin altında kalan köprü bölgenin tarihi açısından böylesi bir öneme sahip” diye konuştu.

ARAÇ TRAFİĞİ İÇİN YENİ KÖPRÜ

Gündoğmuş’ta yaşayan bölge sakini Yakup Soydam da, “Köprüden her geçtiğimizde içimiz burkuluyor. Tarihi bir köprüde böyle bir hata nasıl yapılır? Umarım bir an evvel bir çözüm bulunur da aslına uygun restore edilir” çağrısı yaptı. Yeni bir köprü yapılarak araç geçişinin oraya kaydırılmasını öneren Mustafa Tekin ise, ardından da köprünün yapıldığı döneme uygun şekilde restore edilmesini istedi.

BÜYÜK İSKENDER’E BETON

Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge yolunda bulunan üç gözlü Antik Taş Köprü’nün üzerine yöre halkı tarafından dökülen beton, köprünün geniş bir bölümünün çökmesine neden olmuştu. Büyük İskender’in atıyla geçtiği rivayet edilen antik köprüde 2011, 2018, 2020 ve 2021’de çekilen fotoğraflar ve uydu görüntüleri 10 yıl içinde yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. Beton altında kalan köprüde yaşanan bu yıkımı Hürriyet gündeme taşıdı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TARİHİ KÖPRÜYE BETON AYIBI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2021 tarihinde saat 09 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TARİHİ KÖPRÜYE BETON AYIBI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:12
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı