ANTALYA HABERLERİ

TAM KAPANMA VİRÜSÜ YENER

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
15.04.2021 - 09:14 |Son Güncelleme :

Alınan yeni tedbirlerle salgınla mücadele için olumlu bir adım atıldığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, normalleşmenin hızlanması için daha katı kurallar ve sıkı denetim gerektiğini söyledi. Çetin, “Sert bir kapanmaya ihtiyacımız var” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

MERAKLA beklenen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kararlarla birlikte, Kovid-19 salgınına karşı ekonomiden eğitime pek çok alanda yeni kısıtlamalar getirildi. Bakanlar Kurulu’nda alınan yeni kararları değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, normalleşmeye hazırlık için atılmasını istedikleri adımları ve sektörlerin beklentilerini Hürriyet’e anlattı.

BÖYLE NORMALLEŞEMİYORUZ

Bakanlar Kurulu’nda alınan tedbirlerin salgınla mücadele için olumlu bir adım olduğunu belirten Davut Çetin, “Ancak bu tedbirlerin yeterli olmadığı kanısındayım. Yavaş yavaş artırılan önlemler ve 2 günlük kapanmalarla salgına karşı mesafe alamıyoruz. Çünkü kapanmayı hafta sonuyla sınırlı tuttuğumuzda hafta içi sokaklar ciddi oranda yoğunlaşıyor. Bu nedenle alınan kararlar amacına ulaşmıyor. Böyle gidersek biz uzun süre normalleşemeyeceğiz” dedi.

SERT KAPANMANIN TAM ZAMANI

Salgınla mücadelede etkin bir adım için ekonominin durmasını göze alıp bir süre tam kapanma uygulanmasını öneren Çetin, süreci şöyle değerlendirdi: “Böyle bir karar devlet destekleriyle birlikte uygulanırsa virüsün yayılımına karşı kısa zamanda çok mesafe alırız. Aksi halde süreci uzatırız. Avrupa’da böyle kararlar alındı ve olumlu sonuçları görüldü. Uluslararası mecrada alınan kararlar nedeniyle bu haftadan itibaren turizm hareketimiz kesilecek. O nedenle sert bir kapanmanın tam zamanıdır.”

TEK SORUMLU YEME – İÇME DEĞİL

Sadece yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelere kapatma kararı getirilmesinin yeterli olmadığını savunan Çetin, şöyle konuştu: “Restoran ve kafe olarak işletilen mekânların açılıp kapanması bile ciddi maliyettir. Sadece bir sektörü salgının yayılmasında sorumlu olarak görüp faaliyetini durdurarak bu işi çözemeyeceğimiz açıktır. Özellikle turizm kenti Antalya’da şu dönemde daha sert tedbirlere ihtiyaç var.”

ŞEHRE GÖRE TEŞVİK UYGULANSIN

“Sektörlerde üretimin, imalat, tedarik, kargo ve lojistik olmak üzere tüm aşamalarında şu anda işler devam ediyor. Ticaret alanında faaliyet gösterenlere ödemeleri için destek verilerek tam kapanmaya geçilmesi gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği mutlaka devam etmeli. Ayrıca her il bazında yapılacak planlamalardan sonra her bölgede hangi sektöre destek verileceğine karar verilmeli. Özellikle maaş ve rutin ödemelere devlet desteği gelmeli.”

KATI YASAKLAR VE SIKI DENETİM

Kent yönetiminde uygulanacak kararların ve tedbirlere uyulmasının sağlanmasının önemine vurgu yapan Başkan Çetin, “Kafe ve restoranları kapattık ama sahiller, parklar ve kalabalığın yoğunlaşacağı yerler hala açık. Havalar ısındıkça parklarda masa sandalyeler kurup oturanların, sosyal alanlarda bir arada vakit geçirenlerin sayısı artıyor. Salgına karşı bizim açık alanları da kapatmamız gerekiyor. Yeni kararlara göre 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı var. Ancak yasak saatlerinde bile sokakta ciddi bir hareket olduğunu görüyoruz. Antalya’da 2.5 milyon nüfusumuzun 400 bine yakın kişinin muafiyeti var. Daha katı yasaklara ve sıkı denetime ihtiyaç var” diye konuştu.

TÜM ÖĞRENCİLERE UZAKTAN EĞİTİM

Salgının büyümesinde etkili olan bir diğer etkenin de okullardaki yayılma olduğunun altını çizen Çetin, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda eğitimler büyük ölçüde özel ders ve etüt merkezleri üzerinden gidiyor. Açıklanan son kararlarda bazı yaş gruplarına uzaktan eğitim kararı da var. Ancak liseler hala okullara giderek sınav oluyor. Aşı henüz eğitim alanında yaygınlaşmamışken istisnasız tüm eğitim gruplarının uzaktan eğitime geçirilmesi ve sınavların internet ortamında yapılması gerekir.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TAM KAPANMA VİRÜSÜ YENER hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2021 tarihinde saat 09 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TAM KAPANMA VİRÜSÜ YENER haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:12
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı