ANTALYA HABERLERİ

SKANDAL DOĞRULANDI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
05.05.2021 - 09:04 |Son Güncelleme :

Antalya Kızıllı Katı Atık Depolama Sahası’ndan doğaya çöp suyu karıştığı iddiası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından doğrulandı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’da Düden Çayı’nda şubat ayında yaşanan kirlilik, koku ve köpürme üzerine denetimler yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, sonuçlara ilişkin özel bir rapor hazırladı. Raporla birlikte hazırlanan yol haritası geçen hafta yapılan ilk toplantıda ilgili kurumlarla paylaşıldı. 3 aylık denetimler sonucunda toplam 22 işletmeye 5 milyon 511 bin 284 TL idari para cezası kesildi. Bu tesislerden 16’sının faaliyeti durduruldu. Yapılan denetimler ve atık suların yeraltına verilmesinin önlenmesi sonucu bölgenin büyük ölçüde kontrol altına alındığı, Düden’de artık kokuya rastlanmadığı belirtildi.

KIZILLI’DA TAŞMA SAPTANDI

Kirliliğin kaynağı olarak tartışılan Kızıllı Katı Atık Depolama Sahası’nda da inceleme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, yılda birkaç kez gerçekleşen yoğun yağış döneminde geri dönüşüm sisteminde taşma meydana geldiğini tespit etti. Oluşan taşmanın izlerinin sahada görüldüğünü söyleyen yetkililer, tesisi işleten ITC Antalya şirketinden yeniden taşma yaşanmaması için ‘lagün’ denilen ek bir dengeleme havuzu yapılmasını istediklerini belirtti.

TESİSTEN KİRLİ SU ÇIKIYOR

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Kızıllı tesisi iki defa incelendi. Yetkililer, tesisten kirlilik değeri çok yüksek, çok kirletici bir su çıktığını söyledi. Kızıllı’nın kanalizasyona giden hattında bir sızma olduğu ihbarı üzerine, Büyükşehir Belediyesi’nin de bölgede çalışma yaptığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, hattın olduğu bölgeyi karış karış gezdiklerini dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR’E YAZI YAZILDI

Hat üzerinde şu için sızıntı olmadığını belirten Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sezer Kaya, “Ancak Kızıllı’da aşırı yağmurlarda çöpün üzerinden gelen suyu taşarak araziye ve ormana akıyor. Bu suyun kontrol edilmesi gerekiyor. Yağmur suyu kaynaklı taşmanın önlenmesini ve kontrollü şekilde arıtmaya aktarılmasını istedik. Dengeleme havuzunun inşaatına bu sene başlanıyor. İnşaatın yağış sezonundan önce tamamlanmasını istedik” dedi.

SUDA EVSEL ATIK VAR

Kızıllı’daki analiz sonuçlarının Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) tarafından her gün kendilerine iletildiğini belirten Kaya, şöyle devam etti: “ASAT’ın yaptığı analiz sonuçlarına göre yol haritamızı belirliyoruz. Son dönemde suda evsel kirlilik dışında bir sorun gözükmüyor. Analiz sonuçlarına göre şu anda suya daha önce çok yüksek seviyede olan kimyasal atık girişi artık yok. Ancak aldığımız sonuçlarda suyun koliform değerinin hala yüksek olduğunu görüyoruz. Bu da suya bazı noktalardan evsel atık karıştığını gösteriyor.”

BUCAK SUYU KİRLETEBİLİYOR

“Bıyıklı Düdeni’nin çıktığı yerin beslenme havzası Burdur-Bucak’tan geliyor. O bölgede bir arıtma tesisi var ve çıkış suyunun akış yönünün Antalya’ya doğru olduğu görülüyor. Bu arıtma tesisinin verimli çalışmaması, çıkış suyunda koliform değerlerinin yüksek olması, yeterli dezenfeksiyon yapılmaması gibi nedenler alt havzaya etki ederek bizim suyumuzu kirletebiliyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden SKANDAL DOĞRULANDI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2021 tarihinde saat 09 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SKANDAL DOĞRULANDI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:11
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı