ANTALYA HABERLERİ

SEVİNDİREN KARAR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
14.12.2020 - 09:37 |Son Güncelleme :

İbradı’nın sedir ormanları ve dağ keçileriyle ünlü Karamıklı Yaylası’da maden ocağına karşı açılan davada mahkemeden çevreci karar çıktı. İbradı Belediyesi’nin itirazını haklı bulan Konya Bölge İdare Mahkemesi, 3 yıldır süren davayı yeniden görülmesi için Antalya’ya gönderdi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın İbradı ilçesindeki Karamıklı Yaylası’nın toza teslim olmaması için mermer ocaklarına karşı açılan davada belediye lehine karar çıktı. Hürriyet’in ‘İbradı’da ocak isyanı’ başlığıyla gündeme taşıdığı dava sürecinde Karamıklı Yaylası’nda mermer ocağı kurma çalışmaları bölge halkını ve İbradı Belediyesi’ni harekete geçirmişti. Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi 22 Ocak’ta verdiği kararla İbradı Belediyesi’nin itirazını ‘zaman aşımını’ gerekçe göstererek reddetmişti. İbradı Belediyesi bu kararı istinafa taşıdı. Konya Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi belediyenin itirazını haklı bularak davanın yeniden görülmesi için Antalya’ya gönderdi.

BÖLGE UNESCO LİSTESİNDE

Mahkeme, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilen Karamıklı Yaylası’nda NAYA Mermer Sanayi Madencilik’e 29 hektarlık alan için verilen maden ruhsatıyla ilgili hukuki sürecin yeniden değerlendirilmesine karar verdi. Maden firmasına 10 yıllığına işletme ruhsatı verilmesine İbradı Belediyesi adına itiraz eden avukat Münip Ermiş, Konya Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği bozma kararını sevindirici bulduklarını söyledi.

'ÖNEMLİ AŞAMAYI GEÇTİK'

Ermiş şunları söyledi: “Tam 3 yıldır büyük çaba sarf edilen bir çevre davasında önemli bir aşamayı geçtik. Sedir ormanlarının içinde mermer ocağına izin verildiği için İbradı halkı geçen yaz günlerce nöbet tuttu. Bölgede yaşayan herkesin canını yakan çevre cinayetinde sona gelinmiş oldu. Bu alana komşu diğer bir mermer ocağı haziran ayında mahkemece iptal edilmişti. Bölgede verilen tüm maden ruhsatlarının iptali ve çalışmaların durdurulması gerekiyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden SEVİNDİREN KARAR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Aralık 2020 tarihinde saat 09 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SEVİNDİREN KARAR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:09
 • Güneş
  07:28
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:07
Sayfa Başı