ANTALYA HABERLERİ

ŞEHİR BÜYÜK PLAN KÜÇÜK

CEREN DENİZ/HÜRRİYET
29.12.2020 - 08:54 |Son Güncelleme :

Hızlı göçle birlikte yapılaşma alanı her geçen gün genişleyen Antalya’da zemin etüt çalışmalarının yeterliliği yeniden tartışmaya açıldı.

CEREN DENİZ/HÜRRİYET

DEPREM kuşağında yer alan Antalya’da yapılaşma sürekli devam ettiği halde 2002’den bu yana bir etüt raporu hazırlanmadığını belirten Antalya Kent Konseyi Başkan Vekili Jeoloji Mühendisi Tunç Tarımcı, “Jeoloji çalışmaları yeniden yapılarak tüm kentin imar alanını güncellenmelidir” uyarısında bulundu. Yılan hikâyesine dönen deprem master planının da iş birliğiyle bir an önce hazırlanması çağrısı yapan Tarımcı, kentsel dönüşümlerin bu planlar tamamlandıktan sonra yapılması gerektiğini söyledi. 19 yıllık jeoloji raporunun halen yenilenmediği belirtilen Antalya Kent Konseyi çalışmasında, o günden bu yana etüt yapılmamış alanların imara açıldığı dile getirildi.

19 YILLIK JEOLOJİ RAPORU

Antalya’da yapılmış olan binalarda 1975 yılına kadar deprem hesabı uygulanmadığını söyleyen Tunç Tarımcı, “1985’e kadar deprem kısmen dikkate alınmış, 1996 yılına kadar 4’üncü derece, 1996’dan sonra da 2’nci derece deprem bölgesi olarak statik hesaplar yapılmıştır. 1999’daki Gölcük depreminden sonra çıkarılan genelgeyle imar planına esas jeoloji raporu hazırlanana kadar inşaatlar durduruldu. Bunun üzerine Antalya’da başlatılan jeolojik etüt çalışması 2001’de bitti. Bu etüt raporuna dayanılarak da 2002’de imar planları hazırlandı” diye bilgi verdi.

GAZİPAŞA’YA DEPREM AYARI

2001’deki jeolojik etüt raporunun o dönemde 3 bin 500 hektar olan imar alanının 2 bin 500 hektarlık kısmını kapsadığını hatırlatan Tunç Tarımcı, “Bu rapor çok tartışıldı ve eksikleri ortaya kondu. Bugün kentin imar alanı yaklaşık 260 bin hektardır. 2002’den sonra, eleştirileri dikkate alan ve daha da genişleyen imar bölgelerini kapsayan yeni bir rapor hazırlanmadı. Örneğin mevcut raporda Gazipaşa ilçesi 4’üncü derece, yani deprem riski olmayan bölge olarak görünüyor. 5 Aralık’ta yaşanan depremden sonra bu derecenin değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

FALEZLERDE TEHLİKE SÜRÜYOR

Mevcut jeoloji raporundaki eksikler Antalya Kent Konseyi’nin çalışmasına da yansıdı. Hurma ve Yamansaz’daki hasarlı yapılara raporda yer verilmediğini belirten Kent Konseyi, şu uyarıları gündeme getirdi: “Falezler ve koruma bandının da belirlenmesi yapılmamıştır. Falezlerin duraylılık sorunu incelenmelidir. Mehmetçik Parkı’nın bulunduğu bölgede kaymaların olduğu gündeme geldi. Bu bölgedeki binaların boşaltılması da düşünüldü. Bu iddianın sonuca bağlanması gerekir. Eski Lara yolunda çatlaklar görülmekte. Falezlerde tehlike oluşturan hareketler halen devam ediyor.”

KENTİN BÜYÜK KISMI TRAVERTEN

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce 2001’de hazırlanan jeoloji raporunun belediye memurlarına yaptırıldığını kaydeden Kent Konseyi, “Büyük kentlerin jeolojik etüt raporu uzman kişilerce, jeofizik, sondaj ve laboratuvar çalışmaları gibi somut verilere dayanarak hazırlanmalıdır. Antalya kent zemininin büyük bir kısmı travertendir. Travertende zemin etütleri için sadece sondaj yapmak yeterli değildir. Su kaynakları için 1991’de hazırlanan koruma alanları haritası da 2012’de yenilendi. Birinde inşaat yasağı olan yerler diğerinde imara açıldı. Aradan 19 yıl geçmesine rağmen eksiklikler düzeltilmedi. Yapılaşma imarlı ve imarsız alanlarda hızla devam ederek yapı stoku her geçen gün büyüyor” tespitinde bulundu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ŞEHİR BÜYÜK PLAN KÜÇÜK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Aralık 2020 tarihinde saat 08 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ŞEHİR BÜYÜK PLAN KÜÇÜK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2021, Salı
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:29
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı