ANTALYA HABERLERİ

RESTORANLARDAN HES KODU ÇAĞRISI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
08.01.2021 - 09:22 |Son Güncelleme :

Pandemide otellerin güvenli turizm sertifikası ile hizmete devam ettiğine vurgu yapan Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği üyeleri, restoranların da standartları sağlayarak açılması için ortak çağrı yaptı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD), koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze servise kapatılan restoran ve kafeteryaların Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile yeniden açılmasını istedi. Dernek üyeleriyle birlikte hükümete çağrı yapan AGYİD Başkanı Zeki Özen, ‘Güvenli Turizm Sertifikası’, ‘HES kodu zorunluluğu’ gibi uygulamalarla restoran işletmelerinin müşterilerin hizmetine açılmasını talep etti.

PAKET SERVİS YÜZDE 5

Antalya bazında 3 binin üzerinde işletmede 50 bin kadar personel istihdam eden, yüzlerce tedarikçi firmayı besleyen yeme-içme sektörünün sosyal patlama eşiğinde olduğunu söyleyen Zeki Özen, “Bugün hayatın hemen hemen tüm çarkları HES kodu, ateş ölçme gibi pandemi kuralları çerçevesinde dönerken, sadece yeme içme sektörü tamamen kapatılmıştır. Paket servis ise bir restoranın satışlarının en fazla yüzde 5’i seviyesindedir ve herhangi bir çarkı döndürebilecek yeterlilikte değildir” diye konuştu

İŞLETMELER KRİZDE

Pandemi nedeniyle kapanan restoranların çok ciddi problemlerle karşı karşıya olduğunu dile getiren Özen, “Kapanan işletmeler kira, elektrik, su, doğal gaz faturaları, vergi, SGK gibi maddi yükümlülüklerle baş başa kalmıştır. Sektörümüz birikimi olan bir sektör değildir ve bir anda kapanması nedeniyle faturalarla birlikte tedarikçi borçlarını da ödeyemez hale geldi. Birçok işletmemiz icra takipleri ile karşı karşıya kaldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan veya yararlanamayan binlerce çalışanımız da temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda” dedi.

FAALİYETE AÇMAK İSTİYORUZ

Aylardır kapalı olan restoranlarının açılmasının öncelikli talepleri olduğunu ifade eden AGYİD Yönetim Kurulu Üyesi Güray Parlak, “İkinci etapta çözüm istediğimiz konu ise borç yüküyle karşı karşıya olan işletmelerin erteleme destekleri ile ayakta kalmalarının sağlanması. Güvenli turizm sertifikası, HES kodu, sosyal mesafe ve hijyen tedbirleriyle uygulanabilecek sistemler bugün bizde var. İlave önlemler konusunda da talepleri yerine getirmeye hazırız. Bize sunulacak şartları yerine getirip işletmelerimizi faaliyete açmak istiyoruz” diye konuştu.

PERSONEL MAĞDUR DURUMDA

Pandemi sürecinden işletme sahipleri kadar personelin de zarar gördüğünü vurgulayan dernek yöneticisi Güray Kanan ise “Onların büyük bir kısmı hem çalışamıyor hem de sektörel durum nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorlar. Biz işletmelerimizde gelir elde edemeyince onlara da maaş ödeyemiyoruz. Birçoğu ücretsiz izinde aylardır sürecin normalleşmesini bekliyor. Sektör için atılacak her adım işletmecilerle birlikte çalışanların da derdine çare olacak” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden RESTORANLARDAN HES KODU ÇAĞRISI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ocak 2021 tarihinde saat 09 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça RESTORANLARDAN HES KODU ÇAĞRISI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:00
 • Güneş
  07:19
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı