ANTALYA HABERLERİ

Rektör Özkan: Tarım alanında bilimsel çalışmalar üretime katkı sağlayacak

DHA
10.06.2021 - 13:01 |Son Güncelleme :
DHA

Rektör Özkan: Tarım alanında bilimsel çalışmalar üretime katkı sağlayacak

 

ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Grow Fide sahibi hayırsever iş insanı Dr. Hasan Ünal ile bir araya geldi. Bilimin her yerde kaliteyi ve üretimi artırdığını söyleyen Rektör Özkan, "Üretim, ülkemizin vazgeçilmez önemli yapı taşlarından birisidir. Tarım alanında yapılan üretim bilimsel çalışmalarla desteklendiği sürece ülkemize daha fazla katkılar sağlanacaktır" dedi.
AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Demre Dr. Hasan Ünal Meslek Yüksekokulu'nun yapımında katkısı olan hayırsever iş insanı Grow Fide ve Rito Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Ünal ve eşi Prof. Dr. Narin Ünal ile bir araya geldi. Rektör Özkan'a Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ve ASAT Genel Müdürü Av. İbrahim Kurt da eşlik etti. Rektör Özkan, iş insanı Dr. Hasan Ünal'dan fide ve kohum şirketinin işleyişi hakkında bilgi aldı. Aşılı fide üretiminde Türkiye'nin öncü kuruluşlarından olduklarını vurgulayan Dr. Hasan Ünal, 100.000 metrekarelik alana kurulmuş, yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 100 milyon fideye ulaşan, Grow Fide'nin her çeşit sebze ve mevsimlik çiçek fidesi ürettiğini söyledi.
EĞİTİME BÜYÜK KATKI
Doku kültürü ürünler hakkında da bilgi alan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye'de ilk defa DNA analizi yapılan doku kültürü üretim laboratuvarlarını da gezdi. Rektör Özkan "Ünal ailesi, Demre'de MYO kurulmasına verdikleri katkının yanı sıra Ziraat Fakültemize de modern tesislerinin kapılarını açarak, öğrencilerimize pratik yapma ve yaşayarak öğrenme şansı sunuyor. Bitkilerde doku nakli gibi ileri teknoloji ürünü çalışmaların yapıldığı dünya standartlarındaki modern tesisleriyle Ziraat Fakültemiz için de adeta bir Ar-Ge okulu olarak hizmet veriyor. Yaptıkları çalışmalar nedeniyle Dr. Hasan Ünal ve ailesine teşekkür ediyorum" dedi.
DNA ANALİZİ YAPILAN DOKU LABORATUVARI
Bilimin her yerde kaliteyi ve üretimi artırdığını söyleyen Rektör Özkan, şöyle konuştu: "Üretim, ülkemizin vazgeçilmez önemli yapı taşlarından birisidir. Tarım alanında yapılan üretim bilimsel çalışmalarla desteklendiği sürece ülkemize daha fazla katkılar sağlanacaktır. Türkiye'nin en büyük Ar-ge merkezini içeren tarım şirketlerinden biri olan Grow Fide, doku ile ilgili önemli çalışmalar yaparak ilklere imza atıyor. Biz de Akdeniz Üniversitesi olarak Antalya'da ve ülkemizde bulunan tarımsal araştırma ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Üretim çalışmalarına katılarak geleceğimize yatırım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Rektör Özkan: Tarım alanında bilimsel çalışmalar üretime katkı sağlayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Haziran 2021 tarihinde saat 13 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rektör Özkan: Tarım alanında bilimsel çalışmalar üretime katkı sağlayacak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı