ANTALYA HABERLERİ

REKORA UÇACAĞIZ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
04.01.2021 - 09:10 |Son Güncelleme :

Kovid-19 gölgesindeki 2020’yi ve 2021 öngörülerini Hürriyet’e anlatan Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, “2021’de, rekorlar yılı olan 2019’un yüzde 70’ine ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

2020’de her alanda olduğu gibi turizmde de koronavirüs salgınının yarattığı zorlu süreç, aşının bulunmasıyla birlikte yerini umuda bıraktı. Seneyi sessiz sedasız kapatan turizmciler, gelecek sezonda yaraları sarmak, dar boğazdan çıkmak için rezervasyon almaya başladı. Uluslararası Turizm Örgütü verilerine göre, en fazla uluslararası turist ağırlayan ülkeler sıralamasında olan Türkiye’de yaygın aşılamadan sonra hızlı bir toparlanma bekleniyor. Hava yolu işletmeciliği, otelcilik, acentacılık ve tur operatörlüğü ile dünyanın 26 destinasyonunda faaliyet gösteren Corendon Turizm Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 için öngörülerde bulundu.

KURALLAR TRAFİĞİ YAVAŞLATTI

2020 sezonunun turizm sektörüne genel etkilerini değerlendiren Yıldıray Karaer, “Temmuzda turizm için bir başlangıç yaptık. Yaşanan turist trafiğinin etkileri ekim sonuna kadar sürdü. Ancak bu hareket kısa bir süreyle sınırlı kaldığı için yıl sonu raporlarına yansıyan sonuçlar çok randımanlı olmadı. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da rakamlar istediğimiz seviyelere ulaşmadı, turist hareketliliği düşük yoğunlukta oldu. Pandeminin gerektirdiği Kovid-19 testi, karantina gibi kurallar trafiği azaltıcı etki yaptı” dedi.

HER ŞEY DURMUŞ VAZİYETTE

Uluslararası seyahat kısıtlamaları devam ederken bölge ve dünya turizmindeki durumu aktaran Karaer, şöyle konuştu: “Kasım ayından itibaren nisana kadar biz uçaklarımızı yere indirdik. Uçuşlarımızı komple iptal ettik. Tüm Avrupa, sınırlarını kapatarak içine kapanmış durumda. Şu anda Türkiye’de de gelen turiste test uygulama zorunluluğu ve yurt içinde uygulanan sokağa çıkma yasakları var. Her şey durmuş vaziyette. İşletmeler borçlarını yapılandırma ile öteliyor.”

AŞININ POZİTİF ETKİSİ

“Her geçen gün gelişmeler oluyor. Aşının çıkması, yayılması memnun edici. Hızlı şekillenen bu süreçte bilimsel gelişmelerin konuşulmaya başlamasının getirdiği pozitif bir etki var. Aşı çıkması ve aşılanmanın başlamasının pozitif etkileri oldu. Ama bu olumlu süreç başlamışken koronavirüsün 3’üncü dalgasının geleceğine yönelik konuşmalar da hala akıllarda soru işareti oluşturuyor. Artık bıçak kemiğe dayandı. Acentacılardan tur operatörlerine hava yolu şirketlerinden otel işletmecilerine kadar turizm sektöründeki herkesin sabırsızlığa kapıldığı bir noktaya geldik. İnsanlar da evde kapalı kalmaktan, seyahat edememekten sıkıldı. Herkes gibi turizm sektörü de bu duruma katlanıyor.”

2019’UN YÜZDE 70’İNİ YAKALARIZ

Aşının bir nebze de olsa rezervasyonları hareketlendirdiğini belirten Yıldıray Karaer, 2021 öngörülerini şöyle açıkladı: “Aşının genele yayılması ve seyahat edecek nüfus grubunun aşılanması temmuza kadar sürecek. Temmuzdan itibaren bütün destinasyonlarda turizm hareketi canlanacaktır. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve diğer uluslararası kuruluşların tahminlerine göre, bu yıl kayda değer bir hareketlilik yaşanacak. 2021 senesinde, iyi bir yıl olan 2019’un yüzde 70 seviyelerini yakalamış oluruz. 2019 rekor yılıydı, bu yıl onun yüzde 70’ine ulaşırsak pandemi sonrası iyi bir başarı olur.”

ZARARIN TELAFİSİ 3-4 YIL ALIR

Salgının sona ermesiyle birlikte uygulanması gereken hareket planını anlatan Karaer, “Salgın kontrol altına alındığı zaman bu süreçte yaşadıklarımızın unutulmaması lazım. Bir yıllık krizin getirdiği zararları, biriken borçları, hareket başlar başlamaz sektör üyelerinin birkaç ay içinde telafi edebileceğini düşünmek hata olur. Hareket başladıktan sonra 6 ay boyunca ne bankalar kredilerin ödenmesini beklemeli, ne de piyasada borçların hemen kapatılacağı düşünülmeli. Biriken tortunun üstümüzden kalkması için iyileşme adımlarının uzun zamana yayılması gerekiyor. Zararın 3-4 senelik bir planlamayla telafi edilip geriye dönüşünü beklemek gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden REKORA UÇACAĞIZ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2021 tarihinde saat 09 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça REKORA UÇACAĞIZ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2021, Pazar
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:05
Sayfa Başı