ANTALYA HABERLERİ

PLATO HEYECANI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
12.01.2021 - 09:26 |Son Güncelleme :

Antalya’da 1.8 milyar TL’ye inşa edilen EXPO sergi alanını dev bir film platosuna dönüştürecek ilk adımın atılması kentte heyecan yarattı. İş dünyası temsilcileri, girişimin kent tanıtımı ve ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini öngörüyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’DA 1.8 milyar TL kaynak aktarılarak Türkiye’nin ilk EXPO alanı olarak inşa edilen, organizasyondan sonra ise nasıl değerlendirileceği uzun süre tartışılan dev sergi alanının film platosuna dönüşecek olması, kentte her çevreden geniş yankı buldu.

ATSO SUNUM YAPACAK

EXPO fuar alanının devamlı olarak kullanılacak ve Antalya’nın lokomotif sektörlerine en üst düzeyde katkı koyabilecek bir alan haline getirilmesi gerektiğini söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Bu konuda şehirle beraber ortak akılla bir karar almazsak atılacak adımların sürekliliğinin olmayacağını düşünüyoruz. Alanın akıbetini belirsizlikten çıkarmalıyız. Aksi takdirde atılacak her adım geçici çözümler olarak kalacak. EXPO şu anda Özelleştirme İdaresi’ne bağlı durumda. Hükümetin alanla ilgili vereceği karar için birkaç öneriyle gidip sunum yapacağız” dedi.

EXPO’DA BİLİŞİM VADİSİ

Fuar alanıyla ilgili Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile iş birliği halinde öneriler geliştirdiklerini ifade eden Çetin, “Şu anda birkaç proje hazırlığı içindeyiz. Önerilerimizi somut hale getirdikten sonra kent dinamikleri ile paylaşacağız. Projelerimiz arasında burada bir ‘bilişim vadisi’ kurmak da var. Antalya'ya yazılımcıları çekecek bir teknoloji üssü, bu alan için iyi bir alternatif olabilir. EXPO, tarım yazılımları ve biyoteknoloji için bir merkez haline getirilebilir. Turizme yönelik bir tesis kurulabilir” diye konuştu.

SİNEMA BÜYÜK BİR ARAÇ

Antalya’da film çekecek olan yönetmen Guy Ritchie ve aksiyon filmlerinin yıldızı Jason Statham’ın çok ünlü isimler olduğunu söyleyen Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, “Bu projenin başka projeleri de çekeceğini düşünüyorum. Bu konuda vakıf olarak destek sağlayacağımızı, Tarım ve Orman İl Müdürümüze bildirdim. Yakın zamanda da bir araya geleceğiz. Sinema, bir kenti tanıtmanın en iyi araçlarından biri. Antalya bu yöntemi kullanmakta geç bile kaldı. 57 yıldır uluslararası nitelikte film festivali düzenleyip de halen sinema sektöründe tanıtımını yapamayan bir kent burası. Umarım bu eksiği, bu projeyle kırarız” dedi.

ANTALYA’YA DEĞER KATACAK

Antalya’nın hem tanıtımı hem de önümüzdeki yıllardaki turizm potansiyelini gerçekleştirmesi bakımından son derece önemli bir proje olduğunu söyleyen Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Üyesi Erkan Yağcı, şöyle konuştu: “Bu bizim uzun bir süredir üzerinde konuştuğumuz, fikirler geliştirdiğimiz bir konu. Sinema filmlerine Antalya’nın ev sahipliği yapması konusunda yıllardır süren bir çaba vardı. Şimdi bu adımların karşılık bulması ve bu hayalin gerçekleşmesi bizi memnun etti. Böylesine önemli bir filmin Antalya’da çekilecek olması çok önemli. Antalya’ya değer katacağına inanıyoruz.”

YENİ TALEPLER GELDİ

EXPO’nun yerli ve yabancı film projelerine mekân olmasının Antalya’nın prestijine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Gökhan Karaca, “Yeni teklifler de aldık. EXPO alanına gelip inceleme yapacaklar. Daha sonra ayrıntılar netleşecek. Ayrıca TRT de bu alanda çekim yapmak için bizden talepte bulundu. Görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden PLATO HEYECANI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ocak 2021 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça PLATO HEYECANI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:00
 • Güneş
  07:19
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı