ANTALYA HABERLERİ

PATARA YILI FIRSAT OLACAK

HABER MERKEZİ
14.02.2020 - 09:31 |Son Güncelleme :

2020’nin Patara Yılı ilan edilmesinin yankıları devam ediyor. Hürriyet’e konuşan Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara Yılı hepimiz için fırsat olacak” dedi.

HABER MERKEZİ

2020’nin Patara Yılı ilan edilmesinin yankıları devam ediyor. Antik Kent’te yürütülecek çalışmaların hem bilim hem de turizm açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar ve sektör temsilcileri, 2019 yılının Göbeklitepe ilan edilmesinden sonra yaşanan bilimsel ve sektörel sıçramaları örnek gösterirken, Hürriyet’e konuşan Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara yılı hepimiz için fırsat olacak” dedi.

UNESCO VURGUSU

Geçen yıl antik kenti 300 bin kişinin ziyaret ettiğine dikkati çeken Işık, antik kette yürütülecek yeni çalışmalarla bu sayının çok daha yukarılara taşınacağını savundu. Işık, şöyle dedi: “Patara’nın tarihi kesintisiz devam ediyor. Günümüze kadar çok az kesintiyle devam eden bir tarih sarmalının içindeyiz. Burası, medeniyetlerin adeta beşiği, Anadolu’nun en özel kentlerinden birisi. İnşallah bu kent UNESCO Miras Listesi’nde de yer alacak.”

EŞSİZ TARİHİ DEĞERLER

Patara’daki tarihi yapıların önemine vurgu yapan Işık, “Likya Birliği’nin meclis binası burada. Deniz feneri ayağı kaldırılmayı bekliyor. Proje çalışmalarını tamamladık. Çalışmalar bu yıl içinde başlayacak. Tiyatrosuyla, İmparator Neron tarafından yaptırılan hamamıyla, dünyada eşi olmayan yol kılavuz anıtıyla çok önemli bir kent. Patara, limanından yapılan ticaretle de Likya’nın dünyaya açılan kapısıydı” diye konuştu.

GÖBEKLİTEPE ÖRNEĞİ

2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Işık, şu tespitlerde bulundu: “Turizm sektörü temsilcilerinin açıklamalarını da dikkatle takip ediyorum. Göbeklitepe inanılmaz bir çıkış yaptı. Patara’nın da aynı etkiyi yaratmasını elbette bekliyoruz. Bakanlığımız çok detaylı çalışmalar yürütüyor. Buradaki çalışmalarımız tamamlandığında dünyanın her yerinden Patara’ya gelen insanların tarihin gelişime bizzat tanıklık edeceğini düşünüyoruz.”

TURİST 4 KAT ARTACAK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin de Patara’ya yönelik turizim beklentilerinin arttığını vurguladı. Perçin, “2018 Yılında Troya Yılı, 2019 yılında Göbeklitepe Yılı ile bu bölgeler çok ciddi anlamda tanıtımlar yaptılar ve çok verimli sezonlar yaşadılar. Bakanlığımız bu bölgelere ve tanıtımlarına çok önem verdi. Bizde 2020 yılı Patara yılı ile hem antik kentimizi hem de bölgemizi daha iyi tanıtmış olacağız. İnanıyoruz ki, Patara yılı ile geçen yılın dört misli turist sayısını bölgemizde ağırlayacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden PATARA YILI FIRSAT OLACAK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Şubat 2020 tarihinde saat 09 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça PATARA YILI FIRSAT OLACAK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:33
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı