ANTALYA HABERLERİ

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ‘ÖZELİM DİJİTAL’

Pelin GEL/HÜRRİYET
17.05.2021 - 10:06 |Son Güncelleme :

Özel eğitime ihtiyacı olan çocukları öğretim sürecine aktif olarak katmak amacıyla gerçekleştirilen “Özelim Dijital” adlı eTwinning projesi beğeni topladı. Proje kapsamında özel çocukların teknolojik aletleri etkin ve doğru kullanmasını ve öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katılmasını sağlamak için 35 dijital içerik hazırlandı.

Pelin GEL/HÜRRİYET

ÖZEL eğitime ihtiyacı olan çocuklar için dijital eğitici içeriklerin az olması üzerine harekete geçen öğretmenler eTwinning platformu kapsamında “Özelim Dijital” adlı proje gerçekleştirdi. Aralarında Antalya’nın da bulunduğu 9 ilde gerçekleştirilen proje kapsamında üretilen dijital içerikler sayesinde özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar, hem teknolojik aletleri daha etkin kullanacak hem de görsel ve işitsel içeriklerle daha kolay ve kalıcı öğrenebilecekler.

DAHA İYİ ALGILIYORLAR

Projenin kurucu ortaklarından Kepez Özel Eğitim Uygulama Okulu öğretmenlerinden Semih Türkmen, projenin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, resimler, şekiller ve seslerle verilen bilgileri daha iyi algıladıklarını dile getiren Türkmen, “Bu nedenle, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar, kendilerine daha sezgisel hissettirebilecek görsel medyayı kullanmayı severler. Fakat özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için dijital eğitici içerikler yok denecek kadar azdır. Pandemi sürecinde yapılan uzak-tan eğitimde kalıcı öğrenmelerin gerçeklemesi için dijital etkinliklere ihtiyaç duyduk. Ne yapabiliriz derken projenin kurucu ortaklarından Nazilli Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu’ndan Ümit Çelenk ile e twin-ning projesi kapsamında öğrencilerimizin dana kolay ve kalıcı şekilde öğrenmeleri için onlara özel dijital içe-rikler hazırlayalım istedik” dedi.

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ‘ÖZELİM DİJİTAL’

9 ORTAKLI PROJE

Projeyi Antalya’nın yanı sıra Aydın, Ankara, Balıkesir, Ordu ve Giresun’daki okullarla ortak bir şekilde yürüt-tüklerini belirten Türkmen şunları söyledi:

“Projemizde farklı kademe ve derslerde 35 adet etkileşimli içerikler hazırladık. Oluşturduğumuz içerikleri EBA üzerinden öğrencilerimizin uygulamasına sunduk. Amacımız öğretim sürecini kolay ve eğlenceli hale getire-rek kalıcı bilgiler oluşmasını, bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlerin etkin ve doğru kullanılmasını, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katılmasını sağlayarak, özel eğitime ihti-yacı olan öğrencilerin her zaman kullanabilecekleri dijital içerikler oluşturmaktı. Oluşturulan içerikleri de öğretim süreci boyunca kullanacağız. Yapılan dijital içerikler, oluşturulacak blog sayfasında da yayınlana-cak. Bu sayede ülke genelindeki öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunmayı da hedefliyoruz.”

ETWİNNİNG NEDİR?

eTwinning Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur. Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan eTwinning platformu, eğitimin geliştirilmesine yönelik fikir, uygulama ve dileklerin paylaşılması amacıyla okul, öğretmen ve öğrencilerin bir platformda buluşturulmasını amaçlıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ‘ÖZELİM DİJİTAL’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2021 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN ‘ÖZELİM DİJİTAL’ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Haziran 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı