NERON'UN FENERİ AYAĞA KALKIYOR

Güncelleme Tarihi:

NERONUN FENERİ AYAĞA KALKIYOR
Oluşturulma Tarihi: Ekim 10, 2019 10:22

2 bin yıllık Patara Deniz Feneri’nin orijinal taş malzemelerle yükseltilmesi için hazırlanan restitüsyon projesi bu ay Kurul gündemine geliyor.

Haberin Devamı

LİKYA Birliği’nin başkenti antik kent Patara’da yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edilen 26 metrelik Patara Deniz Feneri’ni yeniden ayağa kaldırmak üzere hazırlanan proje, nihai karar için Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu. Ekim ayı içinde incelemeyi sonuçlandırması beklenen Koruma Kurulu, projeye onay verirse Antalya Valiliği ihaleye çıkacak.

NERONUN FENERİ AYAĞA KALKIYOR

ORİJİNAL TAŞLAR YÜKSELECEK
İhale süreci tamamlandıktan sonra fenerin restitüsyonu için çalışmalar başlayacak. Sadece yerli ve yabancı turistlerin değil Antalyalıların da yoğun ilgili gösterdiği ve akıbetini merak ettikleri proje kapsamında tamamına yakını orijinal taşlarıyla restore edilen antik meclis binasının ise koruma amaçlı akıllı çatıyla kapatılması planlanıyor.

Haberin Devamı


TARİHTE BİR İLK OLACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 12 ay kazı yapılan antik kentlerden biri olarak belirlediği Patara’daki deniz fenerinin, Türkiye’nin en önemli kültür mirasları arasında yer aldığına vurgu yapan Prof. Dr. Havva Işık, “Patara Feneri bugün kendi orijinal malzemesiyle ayağa kaldırılabilecek tek fener olma özelliğini taşıyor. Fenerin ayağa kalması bu yönüyle de çok önemli” dedi.


PODYUM ÜZERİNDE KULE
Patara Deniz Feneri’ni dünyaya ilk kez 1812’de eski Yunan ve Roma sanatlarını inceleyen William Gell tanıttı. Bölgedeki kazı çalışmaları 1988 yılında Prof. Fahri Işık tarafından başlatıldı. Taş yığını halindeki yapıda arkeoloji kazıları ise 2004’te başladı. Arkeolog Prof. Dr. Havva Işık, Patara kazılarını eşi Prof. Dr. Fahri Işık’tan devraldı. Fener, podyum ve kule olarak iki ana bölümden oluşuyor. Çalışmalar sonucunda podyum, iki temel geometrik formun bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarıldı. Kule, podyum üzerinde yaklaşık 26 metrelik bir yüksekliğe ulaşacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!