ANTALYA HABERLERİ

MUCİZE BEBEK

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
28.06.2020 - 10:01 |Son Güncelleme :

AÜ Hastanesi’nde, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından dünyanın ilk kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert (32), bir erkek bebek dünyaya getirdi.Yıllar süren mücadeleden sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen baba Mustafa Sert, “10 yıldır beklediğimiz gün geldi. Çok şükür bebeğimiz hayata tutundu” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 8 Ağustos 2011’de dünyanın başarılı ilk kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert (32), 760 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Bugüne kadar gerçekleştirdiği yüz ve kol nakli ameliyatıyla defalarca tıp dünyasının gündemine oturan Prof. Dr. Ömer Özkan, bu kez kadavradan yaptığı rahim nakli sayesinde doğan bebeğin müjdesini dünyaya duyurdu. Özkan’a teşekkür eden Sert ailesi, bebeğe de onun adını verdi.

MUCİZE BEBEK

BEBEK 910 GRAMA ULAŞTI

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın da katılımıyla Tıp Fakültesi Hastanesi’nde düzenlenen toplantıda doğumla ilgili bilgi verdi. Bebeğin 4 Haziran’da doğduğunu açıklayan Özkan, “Küçük bir bebek olmasına rağmen çok güzel bir takiple şu an sağlığı yerinde” dedi. 22 günlük bebeğin 910 grama ulaştığı açıklandı.

TÜRK TIBBINA BÜYÜK KATKI

Rahim nakline izin veren Sağlık Bakanlığına teşekkür eden Özkan, “Her türlü alt yapıyı, teknik desteği bize özel izinle verdiler, bu süreci de yakından takip ettiler. Derya Sert de 10 sene boyunca tıbba çok büyük katkıda bulundu. Bunu bilimsel yayınlarda sunacağız. Rahmi bile olsa gebelik yaşamamış birçok anneye umut olabilecek bazı bulgular saptadık. Türk tıbbına önemli katkılarımız olacak” diye konuştu. Dünyada rahim nakli üzerine çalışma yürüten ekiplerin hepsinin Antalya’ya ziyarete geldiklerini söyleyen Özkan, “İsveç ekibi rahim nakliyle ilgili bir enstitü kurdu. Nakil ameliyatının ilk haftasından itibaren bilimsel ortamda tüm bilgileri paylaştık. Bizim kadavradan nakil ameliyatımızdan sonra İsveç’te canlıdan nakiller gerçekleştirildi. Amerika, Çek Cumhuriyeti ve Brezilya’da da bu alanda ameliyatlar yapıldı. Literatüre ilk bulguyu verdiğimiz için artık her ameliyatın lokomotif gücü oluyoruz” dedi.

REKTÖR ÜNAL TEŞEKKÜR ETTİ

Derya Sert’in embriyo transferinden sonra çok başarılı bir gebelik geçirdiğini belirten AÜ Rektörü Mustafa Ünal da, “Bu başarıda emeği geçen özellikle Ömer Özkan hocamız başta olmak üzere, ekipte yer alan tüm hekim arkadaşlarımıza personelimize, dışarıdan bu sürece destek veren diğer hekimlerimize çok teşekkür ediyorum, üniversitemiz adına. Hem ülkemiz için hem de tüm dünya ölçeğinde böyle bir başarıya imza attıkları için” ifadelerini kullandı.

BEBEK İSTEYENLERE UMUT

Bebeğin doğumuyla büyük mutluluk yaşadıklarını vurgulayan Ömer Özkan’ın eşi Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ben de doğum yaptım, ama Derya’nın yaptığı doğumda çok ağladım. Çok güzel bir bebeğimiz oldu. Dünyada rahim nakli yapılmayı bekleyen, bebek özlemi çekenlere umut oldu. Küçük bebeğimiz de inşallah Ömer Özkan gibi insanlık için hayırlı bir şahsiyet olur” diye konuştu.

GÖZYAŞLARIMIZI TUTAMADIK

Yıllar süren mücadeleden sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen baba Mustafa Sert, “10 yıldır beklediğimiz gün geldi. Daha önce birkaç kez hamileliğin başında gebelik bittiği için içimizde büyük bir endişe vardı. Yine aynı hayal kırıklığını yaşar mıyız diye çok korktuk. Ama çok şükür bebeğimiz hayata tutundu. Şu anda yoğun bakımda sürekli gözlem altında ve sağlık durumu iyi. Her gün anneden alıp gönderdiğimiz anne sütü ile besleniyor. Sonunda yüzümüz güldü. Çok sevinçliyiz. Doğduktan sonra eşimle birlikte bebeğimizi gördüğümüzde gözyaşlarımızı tutamadık. Tedavi bittikten sonra bebeğimizi de alıp Antalya’dan Anamur’a doğru yola çıkacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MUCİZE BEBEK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Haziran 2020 tarihinde saat 10 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MUCİZE BEBEK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Haziran 2021, Salı
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı