ANTALYA HABERLERİ

MİRADORA TEL ÖRGÜ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
10.04.2021 - 09:26 |Son Güncelleme :

80 yıllık tarihi seyir terasına Hıdırlık Kulesi’nin restorasyonunu yapan firma tarafından delikler açılarak demir çubuklar çakıldı. Tarihi miradora tel örgü germek için yerleştirilen demir çubukların Hıdırlık Kulesi’nin restorasyonunu üstlenen şirket tarafından yapıldığı belirtildi. Miradora açılan deliklere ve tel örgüye tepki gösterenler, ‘Antalya’ma dokunma’ diye kampanya başlattı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın simgelerinden biri olan Karaalioğlu Parkı’ndaki 80 yıllık miradora delikler açılarak demir çubuklar çakıldı. Tarihi miradora tel örgü germek için yerleştirilen demir çubukların Hıdırlık Kulesi’nin restorasyonunu üstlenen şirket tarafından yapıldığı belirtildi. Miradora açılan deliklere ve tel örgüye tepki gösterenler, ‘Antalya’ma dokunma’ diye kampanya başlattı.

Miradora yapılan işlemi gündeme taşıyan araştırmacı Süleyman Bulut, “Tarih kokan bu taş bloklara kimse bu kadar zarar veremezdi. Bu zararı verenin restorasyon şirketi olması da ayrı bir handikap. Falezler ışıklandırma deliklerinden kurtuldu derken, inadına yapılırmış gibi 1. Mirador’un üçte ikisinin iç kısmı delik deşik edildi. Yere bile delik açmadan bu ihtiyaç giderilemez miydi?” diye sordu.

ANTALYA’NIN KALBİNE HANÇER

Tarihi yapıya açılan delikleri ve çakılan demir çubukları ‘çirkinlik’ olarak adlandıran kent tarihçisi Hüseyin Çimrin de, “Günün her saatinde renkten renge dönüşen, o güzel Beydağlarımızı seyrettiğimiz güzel miradora yazık edildi. Antalya’nın kalbine resmen hançer saplandı. Keşke ölseydim de bu görüntüyü görmeseydim. Böyle olmaz ki, böyle de yapılmaz ki” ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN’ ÇAĞRISI

Tarihi miradora delikler açılmasına sosyal medyada tepki yağdı. Uygulamaya tepki gösteren bölge sakini Ahmet Güzel, “Bu fotoğrafı gördüğüme inanamıyorum. Antalya’nın güzelliklerini bu kadar bozan bir iş nasıl yapılır? Lütfen sessiz kalmayalım. Bu yanlıştan dönülsün” diyerek uygulamanın durdurulması çağrısı yaparken, bazı vatandaşlar da belediye yetkililerine seslenerek bu çalışmanın neden yapıldığını sordu.

80 YILLIK SEYİR TERASLARI

Miradorların yer aldığı Karaalioğlu Parkı’nın yapımına Haşim İşcan’ın valiliği döneminde, 14 Ağustos 1940 tarihinde kurulan Antalya’yı Güzelleştirme ve Tanıtma Cemiyeti öncülüğünde 2 Mart 1941 tarihinde başlandı. Karaalioğlu Parkı, üç sene süren çalışmalar sonrasında İnönü Parkı adıyla 29 Nisan 1943 tarihinde hizmete girdi. 140 bin metrekarelik bir alana sahip parkta denize doğru uzanan birbirine paralel üç cadde yer alır. Bu caddeler ‘mirador’ denilen 3 seyir terasıyla sonlanır. Doğudaki Hıdırlık Kulesi’nin yanında yer alan teras ‘1’inci Mirador’ diye anılır. m Ceren DENİZ/HÜRRİYET

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MİRADORA TEL ÖRGÜ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2021 tarihinde saat 09 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MİRADORA TEL ÖRGÜ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:12
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı