ANTALYA HABERLERİ

MEVSİMLİK HAYATLAR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
31.12.2019 - 10:37 |Son Güncelleme :

Ağır iş koşullarıyla yorulup göçle savrulan mevsimlik tarım işçileri için Antalya’da mesai sabahın erken saatlerinde başlayıp akşama kadar sürüyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA, mevsimlik iş gücünün en yoğun olduğu bölgeler arasında. Toroslar boyunca seralarda, bağ bahçelerde, Yörük çadırlarında ve yaylalardaki hayvan sürülerinin başında hep çocuklar var. Hayata gözlerini toprağın üstünde açıyorlar, minik elleriyle sebze meyve topluyorlar, hayvan güdüp süt sağıyorlar.

MEVSİMLİK HAYATLAR

GÖÇ YOLLARINDA BÜYÜYORLAR

Binlerce çocuk göç yollarında büyüyor. Kimi domates yetiştirmeye gidiyor, kimi portakal toplamaya. Kamyon kasalarında yolculukların ardından suyun, gıdanın, sağlığın olmadığı koşullarda, tarlalarda doğup nüfus kaydı bile yapılamamış çocuklar var. Yorucu çalışma koşullarında minik bedenlerinde kas ve iskelet sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları, kalp, akciğer ve damar hastalıkları oluşuyor. Çadır kamplardaki zorlu yaşam koşulları, tuvalet ve banyo eksikliği, sivrisinek ve yetersiz beslenme gibi sorunlar nedeniyle ishal ve mide rahatsızlıkları da yaygın.

MEVSİMLİK HAYATLAR

BRANDA ÇADIRLARDA YAŞAM

Hemen hemen bütün göçmen işçilerin Türkiye’ye göçleri akrabalık ilişkileri ile başlıyor. Mesai genellikle gün doğumuyla başlayıp gün batımı ile son buluyor. Göçmen işçiler daha çok bahçe ve tarla kenarlarında kurdukları plastik veya branda çadırlarda konaklıyor.

ÖĞRETMENLİKTEN ÇİFTÇİLİĞE

Edebiyat öğretmeni İbrahim Ahmet, 6 sene önce ailesiyle beraber Suriye’de savaşın derinden hissedildiği Hama bölgesinden Gaziantep’e, oradan da Antalya’ya gelmiş. Önce inşaatlarda, sonra tarlada çalışmaya başlayan Ahmet, hayatındaki değişimi “Yıllarca öğrenciler yetiştirdim. Şimdi burada sebze meyve yetiştiriyorum. Öğretmenlik çok güzeldi ama çiftçilik de güzel” diye anlatıyor.

AYIBAŞILIK SİSTEMİ KALDIRILMALI

Mevsimlik işçiler, her sabah aynı yere gidip kendilerini çalışacakları bahçelere götüren traktörü bekliyor. Dayıbaşı içlerinden bazılarını seçiyor ve traktör römorkunda çoluk çocuk tarlalara taşınıyorlar. 6 – 7 yaşlarından itibaren neredeyse her çocuk iş olduğu zaman yetişkinlerle birlikte çalışıyor. Yetişkinlerin yevmiyesi günlük 75 lira. Ama çocuklara yarım yevmiye veriliyor.

MEVSİMLİK HAYATLAR

MEYVE BAHÇELERİNDE OYUN HAYALİ

Asya, Gizem ve Ahmet bölgede sayıları 10 binlerce olan çocuk mevsimlik işçilerden sadece birkaçı. Bu Roman çocuklar mevsimine göre aileleriyle birlikte bazen kiraz ve vişne, bazen de narenciye topluyorlar. Kimi büyüyünce öğretmen olmak istiyor, kimi doktor. Ama şimdilik zamanlarının çoğu ağaçlarda geçiyor. Onlar oyun hayali kurarken çalıştıkları gün başına aileleri her biri için 30 – 35 lira alıyor.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MEVSİMLİK HAYATLAR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Aralık 2019 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MEVSİMLİK HAYATLAR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:16
 • Güneş
  05:49
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı