ANTALYA HABERLERİ

MEKÂNLAR AÇILDI CANLILIK ARTTI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
04.03.2021 - 09:32 |Son Güncelleme :

Antalya’da restoran, kafe, pastane, lokanta ve kırathanelerin 07.00 ile 19.00 saatleri arasında açılmasıyla esnaf rahat bir nefes aldı. Yüzde 50 kapasite ile işletmelerini açan esnafın, açılmanın ilk gününde pandemi kurallarına uyduğu görüldü.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla Antalya’da 2 Mart itibariyle restoran, lokanta, kafeterya, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tabloda ‘turuncu’ renkle yüksek riskli il olarak işaretlenen Antalya’da yeni kararlar uygulanmaya girdi. Kent genelinde mekân açılışlarıyla birlikte hareketlilik başladı.

AÇILIŞ HAZIRLIĞINDA

Yeni kararların uygulamaya geçirilmesi aşamasında kontrollü bir geçiş sağlamak için Antalya Valiliği ile koordineli bir çalışma içinde olduklarını belirten Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere , “Kent esnafı olarak bizim bu süreçte yapmamız gereken, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kontrollü biçimde işletmelerin açılışını sağlamak ve müşterilerimizi kabul etmektir. İşletmeciler bu hafta hazırlıklarını tamamlayıp birer birer açılış yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı çalışma rehberlerine de bu süreçte riayet edeceğiz. Antalya’nın şu anda risk skalasında ‘turuncu’ renkte olması bizi çok rahatsız ediyor. İlimizi bir alt gruptaki ‘sarı’ renge düşürerek orta seviyeye getirebilmek için de esnafımızdan ve vatandaşlarımızdan tedbirlere uyma konusunda yüksek özen bekliyoruz.”

DENETİM İÇİN SAHADAYIZ

“Bu haftadan itibaren yönetimdeki tüm arkadaşlarımız ve oda başkanlarımızla beraber esnaf ve sanatkarlarımızı bilgilendirmek ve kurallarla ilgili uyarmak üzere sahadayız. Bu geçiş döneminde Antalya Valimiz Ersin Yazıcı ve ilçe kaymakamlarımızın da katılacağı esnaf ziyaretleri düzenleyeceğiz. Antalya’daki 90 bin esnafa mesaj yoluyla da ulaşarak sık sık süreçle ilgili bilgilendirme yapacağız. Kurallara uyduğumuz takdirde normalleşme sürecinin hızlanacağını ve kuralların yeniden belirleneceğini hatırlatacağız. İşletmelerin yüzde 50 kapasiteden tam kapasite koşullarına geçip 12 aydır biriken borçlarını ödeyebilmesi buna bağlı. Biz bu çalışmaları yaparken aynı zamanda denetim elemanlarımız da yeme-içme alanında faaliyet gösteren iş yerlerine ziyarette bulunacak. Amacımız ceza kesmek değil. Elimizdeki çalışma rehberlerine uyulması için uyarıda bulunacağız.”

HEDEF ‘MAVİ’YE DÖNMEK

Yeme-içme sektöründe alınan açılma kararını sektöre nefes aldıracak bir adım olarak değerlendiren Antalya Lokantacılar Odası Başkanı Yasin Tekdemir, “Son dönemde insanların misafirlerini ağırlayabilecekleri bir ortam olmayınca kent genelinde hareket tamamen durmuştu. Bu geçiş süreci, sadece esnaf için değil vatandaş için de son derece zordu. Şimdi o dönemi atlattık. Yüzde 50 kapasite ile de olsa iş yerlerinde bir hareketlilik sağlanacak. Bundan sonra hedefimiz Antalya’yı mavi renge getirmek olsun. Bunun için bir değil her ilde esnafın ve vatandaşın tedbirler konusunda dikkatli olması çok önemli. Biz şu anda sahadayız, işletmeleri geziyoruz. Açılmanın ilk günlerinde esnafın bilinçli davrandığını, kurallara uyarak hijyen koşullarını sağladıklarını görüyoruz. Henüz beklenen canlılık yok ama ilerleyen günlerde olacaktır” dedi.

SEKTÖRDEN +2 SAAT TALEBİ

Yeni kararlarla birlikte sektörde yüzlerin gülmeye başladığını belirten Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Zeki Özen, cumartesi günü ciddi bir canlılık beklediklerini söyledi. Yeme-içme sektörü için belirlenen 07.00-19.00 saat aralığının uzatılmasını isteyen Özen, “Sayı olarak sektörün yüzde 50’si, hacim olarak daha da fazlası, belirlenen saat aralıkları nedeniyle oyun dışında kaldı. Sabah kahvaltısı için ayrılan bütçe 20-25 lira, öğle yemeğinde 50-60 lira iken, akşam yemeğinde bu rakam 100-150 lira bandına çıkıyordu. Kapanış saati 19.00 olduğu için akşam yemeği hizmeti plan dışı kaldı. Hâlbuki çıkma yasağı saati 22.00, restoran kapanış saati de 21.00 olursa yeme-içme sektöründe alınan açılış kararı çok daha kapsayıcı olur, ekonomiyi canlandırır. Sektörün yarısının yüzü gülerken diğer yarısı için ağır koşullar devam ediyor. Sektördeki işletmelere 2 saat daha açık olma imkanı vermek, hem vatandaşlar hem de işletmeciler için çok önemli bir artı olur” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MEKÂNLAR AÇILDI CANLILIK ARTTI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2021 tarihinde saat 09 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MEKÂNLAR AÇILDI CANLILIK ARTTI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:44
 • Güneş
  06:10
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:03
Sayfa Başı