ANTALYA HABERLERİ

MATKAPLI VANDALLAR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
15.01.2020 - 10:18 |Son Güncelleme :

Antalya Alanya Kalesi’ne ait 2 bin yıllık tarihi surlar tahrip edilmeye devam ediyor. 6.5 kilometrelik tarihi surları matkapla delip, spreyle boyayan vandallar, bilim insanlarını çileden çıkarıyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

 

 MATKAPLI VANDALLAR

Antalya’da her yıl 2 milyona yakın ziyaretçi ağırlayan Alanya Kalesi’ne ait M.Ö. 1’inci yüzyıla dayanan tarihi surlar tahrip edilmeye devam ediyor. 6.5 kilometrelik tarihi surları matkapla delip, spreyle boyayan vandallar, bilim insanlarının da tepkisini çekiyor.

SURLAR YATIYOR

Tarihi surlardaki tahribatı nokta nokta tespit ederek raporlandırdıklarını kaydeden Alanya Kalesi Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar, “Surlar kablo çekmek için delinmiş, yıkılmış, üzerine tadilat yapılmış ve boyayla tahrip edilmiş. Bölgede 10’larca kaçak yapı var. Bu uygulamalar nedeniyle surun bir bölümü yola doğru yatık hale gelmiş durumda” diye konuştu.

KARŞILAŞTIRMA YAPILDI

Prof. Dr. Eravşar, tahrip edilen surların Orta Çağ özelliğine sahip olduğunu belirterek, “10 hektarlık bir yarımada üzerinde surlarla çevrilmiş olan Alanya Kalesi, medeniyetleri buluşturan çok özel bir kale. Burçların üzerinde, Selçuklu sanatında sadece bu kalede görülen figür freskler var. Alanya Kalesi’nin geçmiş fotoğraflarına baktığımızda bölgede yaptığımız incelemelerde zararın ne denli büyük olduğunu anlıyoruz” dedi.

MATKAPLI VANDALLAR

BOYA İLE TAHRİP EDİLMİŞ

Helenistik katmanları olan tarihi yapıda geri dönülemez kayıplar oluşmaması için zarar görmüş noktaların acilen restorasyonla onarılması gerektiğini vurgulayan Eravşar, bu amaçla belirlenen noktalarda kamulaştırma taleplerinde bulunduklarını söyledi. Eravşar, şöyle devam etti: “Surların içinde ve etrafında 10’larca kaçak yapı var. Rant uğruna yapılan bu uygulamalar tarihi yapıyı öldürüyor.”

MATKAPLI VANDALLAR

TARİH BİLİNCİ EKSİK

“Binlerce yıllık tarihi eserlerimize hiç düşünmeden zarar veriliyor olması kültür ve tarih bilinci eksikliğinden kaynaklanıyor. İnsanlar değer verdikleri bir şeye zarar vermezler. Ama kültür miraslarımız sürekli olarak zarara uğruyor. Yabancı ülkelerden gelip bölgeye yerleşmiş olan yabancılar da bu talana ortak oluyor. Avrupa’da bir Orta Çağ Şatosu’na gidip zarar veremeyeceklerini biliyorlar. Denemezler bile. Ama burada tarihe hiç düşünmeden zarar veriyorlar.”

KURUL DENETLİYOR

Tarihi alanların Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından denetlendiğini hatırlatan Prof. Dr. Osman Eravşar, “Bu tür yerler sit alanı olduğu için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından denetleniyor. Ama zihniyet değişmeden tarihi eserlere zarar verilmesinin önüne geçemeyiz. Tarih bilinci kazandırmalıyız. Eserleri koruma refleksini toplumda oluşturmak zorundayız” uyarısında bulundu.

(*Vandal: Eski kültür ve sanat anıtlarını yakıp yıkan kimse veya topluluk.)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MATKAPLI VANDALLAR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2020 tarihinde saat 10 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MATKAPLI VANDALLAR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:06
 • Güneş
  07:25
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı