ANTALYA HABERLERİ

KÖY OKULUNDAN ANADOLU’YA YOLCULUK

Pelin GEL/HÜRRİYET
07.10.2020 - 08:32 |Son Güncelleme :

Antalya’nın Aksu ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Murtuna Gazi İlkokulu’nda gerçekleştirilen proje ile köy çocukları Anadolu’yu keşfetti, kadim toprakların kültürünü, yemeklerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Pelin GEL/HÜRRİYET

PANDEMİ döneminde ‘öğrenciler okuldan uzak kalmasın’ diye harekete geçen öğretmenlerin gerçekleştirdiği proje sayesinde çocuklar hem online eğitime alıştı hem de Anadolu kültürünü yakından tanıma fırsatı elde etti. Zonguldak’ta bir İngilizce öğretmenin AB projesi çerçevesinde gerçekleştirilen eTwinnig kapsamında başlattığı projeye Antalya’dan 3 okul ile İzmir, Zonguldak, Kırıkkale, Erzurum ve Sivas’taki okullardan öğrenciler katıldı.

KÖY OKULUNDAN ANADOLU’YA YOLCULUK

KÜLTÜR ELÇİLERİ

Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan Murtuna Gazi İlkokulu öğretmeni Nazan Karakoç önderliğinde projeye dahil olan çocuklar, hem yaz tatilinde okuldan uzak kalmadı, hem de birbirlerine yaşadıkları şehrin kültürünü, yemeklerini, tarihi ve doğal güzelliklerini anlatarak adeta birer kültür elçisi oldular.

ONLİNE EĞİTİMDE SORUN YOK

Proje sayesinde öğrencilerin online eğitim ortamına da iyi bir şekilde hazırlandıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını dile getiren Nazan Karakoç, “Yaz döneminde pandemi nedeniyle çocuklara psikolojik olarak destek olmak istedik. Çocuklar, eTwinnig ortamında birbirleriyle tanıştı, hikayeler oluşturdu, anı, şiir gibi yarışmalar yaptı. Bilim insanlarını tanıttılar. Aileleriyle limonata, tahtadan oyuncak gibi çeşitli ürünler yaptılar. Amacımız çocuk okuldan uzaklaşmasındı. Bunu da başardık” dedi.

KÖY OKULUNDAN ANADOLU’YA YOLCULUK

6 ŞEHİRDEN KATILIM

Projeye 6 şehirden katılım olduğunu belirten Karakoç, şöyle konuştu:

“Çocuklar birbirlerine kendi şehirlerini tanıttılar. Anadolu’yu tanımaları anlamında önemli bir etkinlik oldu. Zonguldak maden ocaklarını bilmeyenler vardı. Onlar onu anlatırken, bizim çocuklarımız Kurşunlu Şelalesi’nin videosunu çekerek diğer şehirlerdeki arkadaşlarına Antalya’nın kültürünü anlattılar. Bir nevi turizm elçisi oldular. Çok güzel bir kültürel etkileşim oldu. İlçe milli eğitim müdürümüz de köy okulunda böyle bir proje çıkarmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Çocuklar ve aileleri çok memnun. Bu ikinci projemiz. İlkinden ulusal kalite etiket ödülü almıştık, bu projeden de çok umutluyuz.”

eTwinnig nedir?

eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KÖY OKULUNDAN ANADOLU’YA YOLCULUK hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2020 tarihinde saat 08 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KÖY OKULUNDAN ANADOLU’YA YOLCULUK haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ekim 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:10
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı