ANTALYA HABERLERİ

KORONA SEFERBERLİĞİ

Pelin GEL/HÜRRİYET
15.03.2020 - 11:58 |Son Güncelleme :

Koronavirüs salgınına karşı Antalya’da da seferberlik ilan edildi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nin alışveriş merkezlerinin saat 12.00-20.00 saatleri arasında açık olması yönündeki tavsiye kararını sektör temsilcileri olumlu karşıladı.

Pelin GEL/HÜRRİYET

KORONAVİRÜSE yönelik alınan tedbirlere Türkiye’de bir yenisi daha eklendi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) alışveriş merkezlerinin (AVM) bu süreçte güvenli alanlar olma özelliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için seferberlik ilan ettiklerini, bu doğrultuda AVM’lerin saat 12.00-20.00 saatleri arasında tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

KARAR MUTLAKA UYULMALI

Kararı oldukça doğru bulduğunu açıklayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Bu tedbirler çok önemli. Kesinlikle uyulması lazım. Dayanacağımız süre şunun şurasında 1,5 ay. İnsanlarımız bu durumun ciddiyetini fark etmeli” dedi.

KORONA SEFERBERLİĞİ

CİROLARI ETKİLEMEZ

Bu kararın AVM’leri cirosal anlamda çok fazla etkilemeyeceğini açıklayan Çetin şunları söyledi:

“Şu anda bilinçli insanlar zaten AVM’lere gitmiyor. 8 saat olmasıyla 12 saat olması arasında bir fark yok. AVM’nin cirosal anlamda bir şey kaybedeceğini düşünmüyorum. İhtiyacı olan o zaman diliminde zaten AVM’ye gider. 1 ayda ticari hayatta işlerin yavaşlaması çok fazla etki etmez. Yapacaksa da buna katlanacağız.”

‘BAKANLARLA GÖRÜŞTÜM’

Geçtiğimiz hafta Ankara’da Bakanlarla görüştüğünü açıklayan Çetin, “Bakanlarla yaptığımız görüşmelerde de işin çok ciddi olduğunu bir kez daha gördük. Alınan tedbirler doğru. Daha da tedbir alınması lazım. Ben kendi şirketimde bile çocuğu olanlara izin verdim. Öte yandan kentteki toplantıların, etkinliklerin de iptal edilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

KORONA SEFERBERLİĞİ

SÜRE DAHA KISA OLMALIYDI

Antalya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ise AVM’lerle ilgili alınan kararın doğru bir karar olduğunu, zaman diliminin daha kısa olmasının çok daha yerinde olacağını söyledi. Dere, “Her gün yüzlerce kişi AVM’lere gidiyor. Kalabalığın biraz daha azalması açısından saatlerin daha erkene alınması daha doğru olacaktı ama yine de kararı olumlu buluyorum” dedi.

FAHİŞ FİYATA CEZA YAĞACAK

Alınacak tedbirlerle ilgili Bakanlık tarafından gelen yazıları oda başkanlarına gönderdiklerini ifade eden Dere sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkanlarımızla gerekli yazışmaları yaptık. Son günlerde fahiş fiyatlarla ilgili satış gündemde. Kesinlikle böyle bir şeye tenezzül edilmemesi, edildiği takdirde tüm disiplin kurumlarımızın harekete geçeceği konusunda esnafımıza uyarıda bulunduk. Böyle satanlar çıkarsa gerekli ceza işlemleri yapacağımızı duyuruyoruz.”

HİJYEN UYARISI

Hijyen konusunda da esnafa gerekli uyarılarda bulunduklarını dile getiren Dere, “Servisçiler odamız servisleri, otobüsçüler odamız otobüsleri, taksici esnafımız taksi durakları ve taksileri dezenfekte etti. İş yerlerinde kapı kolları, masalar ve bilgisayarlarda hijyene önem verilmesi konusunda esnafımıza uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KORONA SEFERBERLİĞİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mart 2020 tarihinde saat 11 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KORONA SEFERBERLİĞİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Nisan 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:15
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:42
Sayfa Başı