ANTALYA HABERLERİ

KONSEY’DEN KORONA RAPORU

HABER MERKEZİ
03.04.2020 - 09:17 |Son Güncelleme :

Antalya Ticaret Borsası üyelerine yapılan anket, korona salgınında çiftçinin durumunu gözler önüne serdi. Üretici, mücbir sebep kapsamında ‘koronavirüs tazminatı’ ödenmesini talep etti.

HABER MERKEZİ

ANTALYA Tarım Konseyi (ATAK) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya milletvekillerinin katılımıyla telekonferans yoluyla yapılan Antalya Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Çandır toplantıda, tarım sektörünün sorun, öneri ve taleplerini dile getirdi. ATB meslek komiteleri ile ATAK üyelerinden gelen talep üzerine üyelere yönelik bir anket yaptıkları ve ankette koronavirüs salgınının etkilerinin değerlendirildiğini bildiren Çandır, “Bu değerlendirme, sektörün yaşadıkları sorunları, çözüm önerileri ve taleplerini kapsamaktadır” dedi.

SORUN VE ÖNERİLER

Toplantının başında Tarım Bakanı Pakdemirli’nin “Bu dönem savunma sanayi, tarım sektörüdür. Antalya bu salgında bizim için çok önemli bir cephe, çok önemli bir cephanedir” dediğini anımsatan Çandır, “Bizim çiftçimiz üretir, ticaret erbabımız elini taşın altına koyar, aksatmadan bu millete tarım ürünlerini ulaştırır. Yeter ki devletimiz arkamızda olsun” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür eden Çandır, tarım sektörü adına dile getirdikleri sorun, talep ve önerileri milletvekillerine de ileteceklerini bildirdi.

ÜRETİCİ DARBOĞAZDA

13 MADDELİK RAPOR

Başkan Çandır’ın toplantıda aktardığı 13 maddelik rapor şu talepleri içeriyor:

*Sektörün kredi borcu, vergi, SGK, BAĞKUR, TARSİM ve benzeri ödemeleri, salgının en az bir yıl sonrasına, faizsiz olarak ertelenmeli.

*Üreticilerin nisan ayında başlayacak ekim-dikim dönemi başta olmak üzere acil fide, tohum, ilaç, gübre gibi ihtiyaçları, tarım kredi kooperatifleri ve üretici birlikleri gibi ortaklıklar aracılığı ile finansmanı devletçe karşılanmak üzere hızla tedarik edilmeli.

*Hasat dönemine girmiş olan kesme çiçek ürünlerinin yüzde 35’i hasat edilmiş ve yüzde 65’i serada kalmıştır. Mevsimlik çiçek ürünlerinin ve saksılı bitkilerin ise tamamı serada kalmış durumda. Bu ürünler ve benzer durumdaki sebze-meyve ve diğer tarım ürünleri için mücbir sebep kapsamında bir ‘koronavirüs tazminatı’ ödenmeli.

*2019 yılı süt ve buzağı desteklemeleri bir an önce ödenmeli ve artan fiyatlar nedeniyle tedariğinde üreticiyi zorlayan yem sorunu çözülmeli. Tahsilat yapamayan ve nakit akışı bozulan tarımsal kooperatiflere ödemelerini yapabilmeleri için kamu bankalarından faizsiz kredi kullandırılmalı.

*2020 yılı desteklemeleri avans olarak acilen ödenmeli.

*Tarımsal işletmelere kolay erişilebilir, ipoteksiz, KGF benzeri faizsiz ya da çok düşük faizli ve kredi taksit ödemelerinin bir üretim sezonu sonrası başlayacağı biçimde tarımda ‘Üretime Devam Kredisi’ hızla hayata geçirilmeli.

*Yaş meyve ve sebze ile kesme çiçek ürünleri başta olmak üzere tarım ürünlerine yönelik bozulabilir ürün damgası uygulamasına geçilerek gümrük işlemleri hızlandırılmalı. 

*Yaş meyve ve sebze ile kesme çiçek ürünlerinde yurt dışı pazar paylarımızı koruyabilmek için, fahiş artan, uçak kargo bedelleri devletçe karşılanmalı.

*2019 yılına göre yüzde yüzü aşan fiyat artışları görülen zirai karantina ve zirai mücadele müdürlükleri döner sermaye işletmeleri standart belge ücretleri; 2019 yılı yeniden değerleme oranını geçmeyecek biçimde düzenlenmeli ve tarımsal ticaretin hızlandırılması amacıyla bürokratik işlemler azaltılarak merkez tarafından uygun bulunan bazı yetkiler taşra teşkilatlarına aktarılmalı.

*İstihdam kaybını önleyecek desteklemelerin mutlaka artırılması gerekli, aile çalışması ve kayıt dışı çalışanlar da istihdam desteklemelerinden faydalandırılmalı, yevmiyeli işçiler ve mevsimlik tarım işçileri için barınma, beslenme ve sağlık koşullarını kapsayacak Kızılay alt yapısından faydalanılan özel paket sunulmalı.

*Tarımsal üretim yapılan ancak mülkiyet sorunu nedeniyle ÇKS kaydı oluşturulamayan arazilerde üretim yapanlar özel kayıtlar oluşturularak desteklerden faydalandırılmalı.

*Tarım sektörü, girdi sağlayan tedarikçileri ve lojistiği ile birlikte bütün olarak mücbir sebep koşulları kapsamına alınmalı.

*Şirketlerin ödeme sisteminin tıkanmaması için belirli bir dönemde aldıkları faturaların tutarları, devletçe tedarikçiye ödenmeli ve şirket hesabına kredi olarak kayıt edilmeli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KONSEY’DEN KORONA RAPORU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Nisan 2020 tarihinde saat 09 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KONSEY’DEN KORONA RAPORU haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:03
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  20:07
 • Yatsı
  21:38
Sayfa Başı