ANTALYA HABERLERİ

Komisyoncuya taslak şoku!

Salim UZUN/HÜRRİYET
30.11.2018 - 10:14 |Son Güncelleme :

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan hal düzenlemesiyle ilgili detaylar Antalyalı komisyoncuyu memnun etmedi. Sektör temsilcileri olağanüstü toplantı kararı aldı.

Salim UZUN/HÜRRİYET

KOMİSYONCU YERİNE TÜCCAR

SEBZE ve meyve ticaretinde stokçuluğun ve yüksek fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için gündeme taşınan hal düzenlemesiyle ilgili detaylar belli oldu. Taslağa göre komisyonculuk faaliyetlerine son verildiğini kaydeden Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, “Taslağa göre komisyonculuk yerine tüccarlık getiriliyor” dedi.

AKSAKLIK OLABİLİR

Sistemin sadece komisyoncuyu değil, üreticiyi de mağdur edeceğini savunan Doğan, “Düzenlemenin enflasyon oranlarına katkısı olacağını düşünmüyorum. Üstelik komisyon sisteminde kesintiler ve Kâr marjı sınırlanmıştı. Tüccarlık sisteminde ise sınırlar belli değil. Sistemin oturma sürecinde de büyük aksaklıklar yaşanabilir” diye konuştu.

DEVİR HAKKINA DÜZENLEME

Yeni sistemle komisyoncular tarafından kullanılan dükkân ve depoların devir haklarının belediyelere geçtiğini kaydeden Doğan, şöyle devam etti: “Taslak aynen kabul edilirse komisyoncunun devir hakkı da elinden alınıyor. Biz elimizden geldiğince bu maddelerin yeniden görüşülmesini ve yeniden düzenlenmesini talep edeceğiz.”

ANKARA’YA GİDECEĞİZ

“Düzenleme bizi şok etti” diyen Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, şöyle dedi: “Tüm girişimlerimize rağmen taslağın sektör aleyhine düzenlemesi hepimizi şaşırttı. Yönetim olarak olağanüstü toplantı kararı aldık. Toplantıdan çıkacak kararlara göre yeniden Ankara’ya gideceğiz ve yetkili kurumlardan destek isteyeceğiz.”

MAĞDURİYET OLACAK

Hal düzenlemesine ilişkin taslak hazırlanmadan önce yetkili kurumlara 40 dakika sunum yaptıklarını vurgulayan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Taslak niye böyle çıktı biz de anlamadık. Tabi bu taslak henüz kesinleşmedi. Biz yeniden konunun gündeme alınacağını düşünüyoruz. Eğer düzeltme yapılmazsa sadece komisyoncu değil, çiftçi de mağdur olacak” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Komisyoncuya taslak şoku! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Kasım 2018 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Komisyoncuya taslak şoku! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Eylül 2021, Pazar
 • İmsak
  05:15
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı