ANTALYA HABERLERİ

KENTE GÖRE CEZA ÖZEL PLANA ENGEL

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
18.01.2020 - 10:43 |Son Güncelleme :

Yeni İmar Kanunu çalışması TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonundan geçti. Düzenleme içindeki maddeler doğal ve tarihi değerleri ile öne çıkan kentler açısından büyük önem taşıyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

COĞRAFİ Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Düzenleme yasalaşırsa imar uygulamalarında ciddi bir dönüşüm yaşanacak. Her ilçe için çevresindeki diğer yapılara da bakılarak bir kat sınırı konacağını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, teklifte kaçaklar için tapuya şerh, iskele yapımına engel her kente farklı ceza ve kişiye özel plana engel gibi Antalya ve çevresini etkileyecek maddelerin yer aldığını duyurdu. Bakanlığın genel politikasının yatay mimariyi öne çıkararak komşuluk ilişkilerini güçlendirecek şekilde yapıların inşa edilmesi yönünde olduğunu belirten Antalya Çevre ve Şehircilik Müdürü Tevfik Altınay, bu yaklaşımın şehrin sağlıklı gelişimine önemli ölçüde katkı sağlanacağını vurguladı.

ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YAŞANIR

Yeni kanun teklifinin Antalya’da planlı yapılaşma, kaçaklarla mücadele ve ihlallere karşı denetim konularında önemli adımlar içerdiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Balcı, “Hazırlanan teklifi inceledik. Genel hatlarıyla olumlu bir çalışma olarak görüyoruz. Ama önemli olan yasanın komisyonlardan geçtikten sonra en son halini nasıl alacağı. Teklifte yer alan maddeler geliştirilerek yasalaşır ve uygulanırsa şehir planlama ve imar konularında önemli bir değişim yaşanır” dedi.

RİSKLİ YAPILARLA İLGİLİ ÇALIŞILSIN

Mevcut kanunlarda da inşaat sektöründe yapıların düzgün yapılmasıyla ilgili çok detaylı ve caydırıcı maddelerin yer aldığını dile getiren Balcı, uygulamada ve denetimlerde etkinliği artırmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. İmar Barışı’ndan sonra riskli yapıları tespit etmenin önceye oranla çok daha kolay hale geldiğini hatırlatan Balcı, “Başvuru dosyalarındaki bilgilerle yapıların risk durumları kayıt altına alınmış oldu. Tespit edilen riskli yapılarla ilgili vakit kaybedilmeden çalışma yapılmalı” diye konuştu.

KAÇAKLA ETKİN MÜCADELE

Bakan Kurum’un verdiği bilgilere göre hazırlanan teklifte öne çıkan maddeler şöyle: “Yüksek yapılara sınır getirilecek. Kişiye özel plan değişikliği engellenecek. Parsel bazlı plan dönemi kapanacak, plan ada bazlı yapılacak. Kaçak yapıların satış ve kiralamasını engellemek için tapularına şerh konulacak ve rant vergisinin adil paylaşımı sağlanacak. Vatandaş, hak kaybı olmadan belediyelerden güçlendirme ruhsatı alabilecek. Her kente farklı ceza kesilecek. Sahillerde kumsalların rahatça kullanılabilmesi ve doğal yapının bozulmaması amacıyla iskele yapımına sınır getirilecek.”

DÜZENLEMEDE NELER VAR?

*Yüksek yapılara sınırlanacak.

*Kişiye özel plan değişikliği engellenecek.

*Parsel bazlı plan dönemi kapanacak.

*Kentin özelliğine göre ceza uygulanacak.

*Sahillerde iskele yapımına sınır getirilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KENTE GÖRE CEZA ÖZEL PLANA ENGEL hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2020 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KENTE GÖRE CEZA ÖZEL PLANA ENGEL haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:29
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:07
Sayfa Başı