ANTALYA HABERLERİKEMER HABERLERİ

Atık tutucu sistemi 2 ayda 4,5 ton atık topladı

DHA
08.04.2021 - 10:53 |Son Güncelleme :
DHA

Atık tutucu sistemi 2 ayda 4,5 ton atık topladı

 

KEMER, (DHA)- ANTALYA'nın Kemre ilçesinde hayata geçirilen Atık Tutucu Sistemi, 2 ayda 4,5 ton atık topladı.
Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında; Kemer'den geçerek Akdeniz'e ulaşan Karabucak Deresi için tasarlanan Atık Tutucu Sistemi, denize giden atıkların önüne geçilmesi, bu atıkların görünür kılınması ve böylece kamuoyunun bilinçlendirilmesi açısından da önemli bir işlevi oluyor.
Çevreye duyarlı tasarım formu, teknik detayları ve estetik değerleriyle dikkati çeken sistem, akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendiriliyor ve bu engeller su içerisindeki katı atıkları tutuyor. Böylece katı atıkların denize iletilmesi engelleniyor.
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, Kemer'i daha temiz bir ilçe haline getirmek için önemli projelere imza atmaya devam ettiklerini söyledi. İlçenin atıklarının toplanması, erişilemeyen yerlere ulaşılması ve ilçede geri dönüşümün teşvik edilmesi amacıyla Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında Kollekt uygulamasını daha önce başlattıklarını hatırlatan Topaloğlu, "Bu uygulama sayesinde yapılan belediye bildirimlerini dikkate alarak doğaya terkedilmiş olan tonlarca plastiği geri kazandık. Yine Kollekt uygulaması sayesinde çeşitli atıkların su yollarında dağınık olarak biriktiğini ve yağışlarla denize ulaştığını gözlemledik. Şimdi bu atık tutucu ile denize ulaşan atıkların bir kısmının da önüne geçmiş, aynı zamanda toplanan geri dönüştürülebilir atıkları ekonomiye kazandırmış oluyoruz. Kemer halkına en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.
Kemer'deki atık tutucu sistemini mavi bayrak temsilcisi Serap Minta ile yerinde inceleyen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kemer Karabucak Deresine kurulan Atık Tutucu Sistemi'nin 2 ay içerisinde 4,5 ton atığın denize ulaşmasını engellediğini ve denizlerin daha temiz olduğunu belirtti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kemer haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kemer ilinden Atık tutucu sistemi 2 ayda 4,5 ton atık topladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2021 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atık tutucu sistemi 2 ayda 4,5 ton atık topladı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:18
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:38
 • Yatsı
  20:56
Sayfa Başı