ANTALYA HABERLERİKEMER HABERLERİ

Atık tutucu, çöpleri denize bırakmadı

DHA
09.02.2021 - 15:25 |Son Güncelleme :
DHA

Atık tutucu, çöpleri denize bırakmadı

 

KEMER, (DHA)- KEMER'de hayata geçirilen atık tutucu sistemi, dere içerisindeki atıkları toplayarak doğayı korumaya devam ediyor.

Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında Atık Tutucu Sistemi atık ve çöpleri topluyor. Kemer'den geçerek Akdeniz'e ulaşan Karabucak Deresi için tasarlanan atık tutucu sisteminin, denize giden atıkların önüne geçilmesi, bu atıkların görünür kılınması ve böylece kamuoyunun bilinçlendirilmesi açısından da önemli bir işlevi oluyor. Akışı mevsimsel yağışlara bağlı olan akarsuda, yağış ve akış koşulları dikkate alınarak ve çözüm odaklı projelendirilen sistem, sanatsal tasarımıyla da dikkat çekiyor.

İlk olarak Kemer- Karabucak Deresi için tasarlanan ve şu anda aktif olarak uygulanan atık tutucu sistemi, çevreye duyarlı tasarım formu, teknik detayları ve estetik değerleriyle dikkat çekiyor. Sistem, akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendirdiği ve bu engellerin su içerisindeki katı atıkları tuttuğu ve atıkların denize iletilmesini engellediği biliniyor. Sistem, şiddetli yağışlar nedeniyle akarsuyun getirdiği plastik, şişe, her türlü pil ve batarya, poşet, metal parçaları, sigara izmariti, kullanılmış maske, eldiven, kablo gibi katı atıkların denize ulaşmasını önlüyor. Vatandaşların da katı atıklarını derelere atmamaları gerektiği ve belirlenen çöp konteynerlerine atılmasına dikkat çekiliyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kemer haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kemer ilinden Atık tutucu, çöpleri denize bırakmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Şubat 2021 tarihinde saat 15 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Atık tutucu, çöpleri denize bırakmadı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:55
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  20:55
Sayfa Başı