ANTALYA HABERLERİKAŞ HABERLERİ

Kahramanların anıtları için yarışma

DHA
02.12.2020 - 10:48 |Son Güncelleme :
DHA

Kahramanların anıtları için yarışma

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- KAŞ Belediyesi'nin aralık ayı meclis toplantısında Kaş'ın kahramanları olan Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve Yusuf Ziya Erdil için anıt yaptırılması ve bu amaçla yarışma düzenlenmesine karar verildi.

Kaş Belediye Meclisi'nin aralık ayı toplantısı, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş başkanlığında yapıldı. Toplantıya, Kaş Belediye Meclisi'nin 25 üyesinden 20'si katıldı. Toplantıyı bir konuşma ile açan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "Pandemi süreci nedeniyle ülkemiz, ilçemiz, çevremiz kısacası hepimiz zorluklar içinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Ancak bu zor süreçte yaşam devam ediyor. Bu süreci en zor yaşayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek'ten bir ses duyduk. Kendisine tekrar acil şifa diliyorum. Dileğim kısa sürede görevine dönmesi. Bir süre önce kardeş şehrimiz olan Şırnak'ın Silopi ilçesi Görümlü Beldesi'ni bir grup belediye meclisi üyemizle ziyaret ettik. Çok güzel bir ziyaret oldu. Bölgenin sosyal ve ekonomik yapısını inceleme, insanlarını tanıma olanağı bulduk. Bu ilişkilerin ülkemizde doğu - batı kaynaşması açısından çok önemli buluyorum. Bu ilişki devam edecek. Kaş'ın tarihinde çok önemli yeri olan Kaş'ımızın kahramanları için, onların kahramanlığına yakışan birer anıt dikeceğiz. Onun için bir yarışma açacağız" dedi.

Başkan Ulutaş'ın konuşmasının ardından gündeme geçildi. Belediye meclisi gündemindeki tüm kararlar oybirliği ile alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hediye ettiği çöp kamyonu hibe olarak kabul edildi. Farklı kalemlerden Kaş Belediyesi şirketi 2 milyon 700 bin lira, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne de 1 milyon 260 bin lira aktarımı oybirliği ile kabul edildi. Norm kadro güncellemeleri, Kalkan Mahallesi'ndeki 1021 nolu parselin kamulaştırması ve Kalkan Mahallesi'ndeki 1/5000 ölçekli plan değişikliği oybirliği ile kabul edildi. Kaş Yat Limanı'nda yapılmak istenen 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği oybirliği ile komisyona sevk edildi.

Gündemin önemli maddesini oluşturan 9 Ocak 1917 tarihinde İngiliz uçak savaş gemisi Ben-My-Chree'yi Yunanistan'ın Meis Adası önlerinde batırarak, tarihe uçak savaş gemisi batıran ilk kahraman olarak geçen Antalyalı Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve Kaşlı Çanakkale kahramanı Yusuf Ziya Erdil için birer anıt yaptırılması maddesi oybirliği ile kabul edildi. Anıt için Kaş Belediyesi bir yarışma açacak. İlk üç projeye 15 bin lira, üç mansiyon projesine de 10'ar bin lira ödül verilmesi kararlaştırıldı. Anıtların eski Kaş Limanı'na dikileceği açıklandı. Kaş Belediye Meclisi toplantısı, pandemi nedeniyle dilek ve temenniler yapılmadan sona erdirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kaş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kaş ilinden Kahramanların anıtları için yarışma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Aralık 2020 tarihinde saat 10 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahramanların anıtları için yarışma haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:42
 • Güneş
  06:08
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı