ANTALYA HABERLERİ

İZMİR ÖRNEK OLSUN

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
23.09.2021 - 10:11 |Son Güncelleme :

İzmir Bayraklı’da depremden sonra riskli yapı tespitinin Büyükşehir Belediyesi ve İMO ortaklığıyla sağlandığını belirten İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, “Biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne birlikte çalışmayı önerdik” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’daki çarpık kentleşmenin uzun yıllardır uygulanan planlama anlayışından kaynaklandığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Mustafa Balcı, bu durumun düzeltilmesi için parsel bazlı değil, mahalle bazlı kentsel dönüşüm projelerine ihtiyaç olduğunu belirtti. Antalya’da parsel bazında ruhsat verilmiş 5 bin civarında yapı bulunduğunu dile getiren Balcı, Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca yazı yazarak yeni ruhsat verilmemesi konusunda uyardıklarını açıkladı. Uyarılarına rağmen ruhsat verilmeye devam edildiğini kaydeden Balcı, kentsel dönüşüm için iyi bir planlama ve güçlü bir iradeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR’LE ORTAK ÇALIŞMA

Afet riski olan alanlarla ilgili yerel yönetimlerin uzmanlarla birlikte adımlar atmasının önemini vurgulayan Balcı, geçen yıl İzmir’de yaşanan depremden sonra Büyükşehir Belediyesi ve İMO İzmir Şubesi arasında Bayraklı’daki riskli yapıların tespiti için başlatılan ortak çalışmayı örnek gösterdi. Çok sayıda yapının yıkıldığı afetten sonra yapılan bu iş birliği ile bölgede yapı envanterinin çıkarıldığını ve binalarda risk değerlendirmesi yapıldığını belirten Balcı, “Biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kentin merkezi bölgelerindeki yapıların risk durumlarının tespiti için birlikte çalışmayı önerdik. 2000 yılından önce ruhsat almış bütün yapıların vakit kaybedilmeden incelenmesi gerekiyor. Eylül ayı içinde bu konuyla ilgili Başkan Muhittin Böcek’le görüşme talebinde bulunacağız” dedi.

İMAR BARIŞI DOSYALARI RİSKLİ

Mustafa Balcı şu öneride bulundu: “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ‘İmar Barışı’ için müracaat edilen dosyalar incelenirse risk tespitinde çok hızlı yol kat edilebilir. O dosyalardaki mühendislik hizmeti almamış ruhsatsız yapıların bir an önce yıkılması lazım. Ruhsat alınmış ama üzerine kaçak kat çıkılmış yapıların da mühendis tarafından hazırlanmamış kaçak kısımları yıkılmalı. İnsan hayatı değerlidir. Siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine ve denetimsizliğe terk edilemez.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İZMİR ÖRNEK OLSUN hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2021 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İZMİR ÖRNEK OLSUN haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  06:59
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:56
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı