ANTALYA HABERLERİ

İNGİLİZ PAZARI KATLANIYOR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
30.12.2019 - 11:01 |Son Güncelleme :

AKTOB'un İngiliz turizm pazarına yönelik hazırladığı 2019 raporuna göre, Antalya'yı ziyaret eden İngiliz turist oranı yüzde 75 artış gösterdi. Turizm profesyonelleri, pazarın katlanarak büyüdüğünü vurguluyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) İngiliz pazarına yönelik yayınladığı 2019 raporuna göre Antalya turizmi yılı İngilizlerin kente ilgisi bakımından ‘katlamalı artış’ trendiyle kapatıyor. Birliğin Birleşik Krallık Turizm Pazarı Raporu’nda, “Antalya geçtiğimiz yılın rakamlarına göre yüzde 75 oranında artış gösteren Türkiye destinasyonu olurken Muğla’da ise İngiliz turist sayısında yüzde 35 artış yaşandı’’ ifadelerine yer verildi.

PROFİLE ENDEKSLİ KAMPANYALAR

Birleşik Krallık’ta 2019’da 71.7 milyon yurt dışı seyahat gerçekleştiği belirtildi. Bu seyahatlerden 47 milyonunun tatil amaçlı olduğu kaydedilen raporda, Türkiye’ye gelen İngiliz turistin yüzde 46’sının Muğla’ya, yüzde 23’ünün İstanbul’a ve yüzde 22’sinin Antalya’ya geldiği ifade edildi. Raporda, uluslararası seyahat harcamasında dünyada 4’üncü sırada yer alan İngiliz pazarının profiline endeksli kampanyalar ve altyapının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

İNGİLİZ PAZARI KATLANIYOR

HEDEF AVRUPA İLE REKABET

Türkiye’yi İngiliz turistler için daha cazip hale getirmek ve İspanya, İtalya, Fransa gibi Avrupa ülkeleriyle yarışır duruma ulaştırmak için yapılması gerekenler şöyle sıralandı: “Ana pazar olarak görülmesi gereken İngiliz pazarında golf ve futbol turizminin geliştirilmesi yönünde destekler artırılmalı. Özellikle Antalya’ya direk tarifeli seferler konulmalı. Doğa sporları ve doğa turizmine destekler artırılmalı. Bu alanlarda yapılacak projelere teşvikler verilmeli. Aile konseptine yönelik tanıtımlar arttırılmalı.”

TÜRKİYE’DE DAHA AZ HARCIYORLAR

İngiliz turistin seyahat başına ortalama harcamasının 622 sterlin olduğu kaydedilen AKTOB raporunda, bu turistlerin Türkiye’deki kişi başı harcamasının ise 580 sterlin olduğuna dikkat çekildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Mülki İdare Amirliği ve Muğla İl Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre her iki destinasyonda da İngiliz pazarında önemli artış yaşandı. 2019 yılında, Antalya’da yükselen İngiliz ziyaretçi ve talep kayması nedeniyle tur operatörleri ve uçak şirketleri önemli ölçüde kapasite artışına gitti.

BÜYÜME DEVAM EDECEK

İngiliz pazarında son yıllarda sürdürülebilir bir başarı trendi yakaladıklarını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı 2020 yılında uygulanacak stratejilerle ilgili şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ı ana pazarlarımızdan birisi yapacak güçlü tanıtım atağı ve algı yönetimini destekleyici çalışmalar içinde olacağız. Birleşik Krallık’ın pazar payı, kaynak pazar kapasitesi ile kıyaslandığında, Türk turizmi yeterli payı alamıyor. Son yıllarda, Türkiye ve Antalya’yı daha fazla keşfetmeye başlayan İngiliz misafirlerimiz katlamalı şekilde artış trendine girdi. Yükselen taleple birlikte tur operatörleri kapasite artışına gittiler. Bu oran bu sezon da önümüzdeki sezonlarda da çok daha büyüyecek.”

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İNGİLİZ PAZARI KATLANIYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2019 tarihinde saat 11 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İNGİLİZ PAZARI KATLANIYOR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2022, Salı
 • İmsak
  04:05
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı