ANTALYA HABERLERİ

İdrar yolu enfeksiyonu uyarısı

DHA
19.03.2018 - 12:02 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MEMORİAL Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, idrar yolu iltihaplanmasının kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görüldüğünü, kadınların yaklaşık yüzde 50'si hayatında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini kaydetti.

İdrar yolu iltihabı, sık idrara çıkma, şiddetli ağrı ve bazen de idrarda kanamaya yol açarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Hastalık tedavi edilmediğinde ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Rahatsızlık, kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görülüyor. Kadınların yaklaşık yüzde 50'si hayatında en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor.

YÜKSEK ATEŞ VE AĞRIYA DİKKAT

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Egemen İşgören, idrar yolu iltihaplanmasını, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen enfeksiyon olarak tanımladı. Alt idrar yolu etkilediğinde 'sistit' adı verilen mesane enfeksiyonu, üst idrar yolu etkilediğinde ise 'piyelonefrit' adı verilen böbrek enfeksiyonunun ortaya çıktığını ifade eden Dr. İşgören, "Sistit, genellikle idrar yaparken ağrı, yanma, sık idrara gitme ve ani sıkışmayla idrara gitme ihtiyacı, idrarda kanama, bulanık ve kötü kokulu idrar, kasıklarda ağrı ve genital bölgede baskı hissi gibi şikayetlere neden olur. Piyelonefrit ise bu şikayetlere ek olarak yüksek ateş ve yan ağrısı gibi şikayetlere neden olur" dedi.

'CİNSEL İLİŞKİ SIKLIĞINA BAĞLI OLARAK GELİŞEBİLİR'

Dr. Egemen İşgören, kadınlarda anatomik olarak idrar kanalının kısa olduğunu, vajinal ve anal bölgeye yakın olduğunu, bu nedenle mikroorganizmaların idrar yollarına kolaylıkla ulaşıp enfeksiyona neden olduğunu söyledi. Genç, cinsel olarak aktif kadınlarda 'sistit' riskinin daha yüksek olduğunu vurgulayan Dr. İşgören, "Enfeksiyon gelişme riski cinsel ilişki sıklığına bağlıdır. Menopoz ile birlikte düşen östrojen seviyesinin neden olduğu vajinal flora kaybına bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu riski artar" diye konuştu.

'SIVI ALIMINI ARTIRIN'

İlk idrar yolu enfeksiyonunun 15 yaşın altında geçirilmesi ve annede tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu öyküsü olmasının riski arttırdığına işaret eden Dr. İşgören, "Aynı şekilde havuz, deniz, sauna gibi ıslak ortamlar ve vajinal akıntı gibi durumlar da riski artırır. İdrar yolu enfeksiyonu şikayetlerinin yaklaşık yüzde 80'i antibiyotik tedavisine yanıt verir. Sıvı alımının artırılması çok önemlidir. Bol sıvı alımıyla artan idrar miktarı mikroorganizmaların temizlenmesine yardımcı olur" dedi.

'KONTROLSÜZ İLAÇ KULLANMAYIN'

Dr. İşgören, idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, karın ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin varlığında mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini kaydetti. Uzun süreli ve uygun olmayan ilaçları kullanmanın tedavi etkinliğini azalttığı anlatan Dr. İşgören, "Yapılan en önemli hata doktor önerisi olmadan kontrolsüz olarak antibiyotik kullanılmasıdır. Dolayısıyla, doktorun verdiği uygun ilaç tedavisinin dışına çıkılmamalıdır" diye konuştu.

'BAŞKA SAĞLIK SORUNLARININ HABERCİSİ OLABİLİR'

Son 6 ayda ikiden fazla, son bir yılda üçten fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmesinin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu anlamına geldiğini, bu durumun kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine değinen Dr. İşgören, "Bu aynı zamanda başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Daha detaylı inceleme yöntemlerine başvurulması ve idrar yolarında taş, genişleme, anatomik bozukluk, tümör gibi hastalıkların araştırılması gerekir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında uzun süreli tedaviler gerekebilir" dedi.

YABAN MERSİNİ TEDAVİDE ETKİLİ

Dr. Egemen İşgören, basit idrar yolu enfeksiyonlarında üç günlük antibiyotik tedavisi yeterli olurken, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarında ise altı ay süreyle antibiyotik tedavisi önerildiğini vurguladı. Dr. İşgören, yaban mersini, probiyotikler ve C vitamini kullanımının tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlediğine işaret etti.

ENFEKSİYONDAN KORUNMAK İÇİN

Dr. İşgören, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için şunları önerdi:

"Tuvalet sonrası temizliği arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru yapın. Bu sayede vajinal ve anal bölgedeki mikroorganizmaların idrar yoluna taşınması önlenir. Bol miktarda su için ve idrarınızı bekletmeyin. Bol su içilmesi ve idrar ihtiyacı hissedildiğinde bekletilmeden idrara gidilmesi mesanenin mekanik temizliğine katkıda bulunur. Kabızlığa dikkat edin. Kabızlık idrar akışını olumsuz etkiler ve tam boşaltılamayan ve biriken idrarda enfeksiyon gelişme riski artar. Cinsel ilişkiden önce ve sonra idrarınızı yapın. Eğer gerekiyor ise cinsel ilişki esnasında su bazlı kayganlaştırıcılar kullanın. Sperm öldürücü özelliği olan kremleri kullanmayın. Hijyenik pedleri sık değiştirin. Genital bölge temizliği için sabun kullanmayın. Sabun genital bölgenin doğal florasını bozarak enfeksiyon gelişme riskini arttırır. Pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin. Vajinal enfeksiyon var ise tedavi olun. Tedavi edilmemiş vajinal enfeksiyonlar ve akıntılar da tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının önemli sebepleri arasındadır."

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İdrar yolu enfeksiyonu uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:14
 • Güneş
  06:34
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı