ANTALYA HABERLERİ

HES TALEBİ ANKARA'DA

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
08.01.2021 - 09:15 |Son Güncelleme :

Yeme-içme sektöründe hizmet veren işletmelerin ‘HES’ kodu şartıyla müşteri kabul etme talebini Ankara’ya ilettiklerini açıklayan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Ocak ayında bu çağrımızın karşılık bulmasını ümit ediyoruz” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’da yeme-içme sektörünün Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile müşteri kabul etme taleplerinin yankıları genişleyerek sürüyor. Ankara’ya restoran ve kafe işletmelerinin gerekli tedbirler alınarak açılması için öneri sunduklarını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Ocak ayında bu çağrımızın karşılık bulmasını ümit ediyoruz” dedi.

BAKANLIKLARA İLETTİK

Birçok sosyal alan açıkken sadece restoran ve kafelerin kapalı olmasının salgın için bir çözüm olmadığına vurgu yapan Davut Çetin, şunları söyledi: “Biz işletmeler adına taleplerimizi ilgili bakanlıklara ilettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de şu anda bu konu ile ilgili görüşmeler yapıyor. Bizim beklentimiz ay sonuna kadar restoranların açılması. Tedbirleri alırsak süreci başarıyla yürütürüz.”

DENETİMLER ÖNEMLİ

“Toplu ulaşımdan kamu kurumlarına kadar her alanda açıksa restoranlarda kapatmak mantıklı değil. Oteller, otelin içinde olan restoranlar, AVM’ler açıkken restoranların kapalı olmasıyla salgını önleyemeyiz. Açıklanan pandemi kurallarının harfiyen uygulanması halinde restoranlar açılabilir ve HES koduyla müşteri kabul edebilirler. Bu aşamada yapılacak denetimler de büyük önem taşıyor.”

AŞILAMA YAYGINLAŞMALI

2021’in ilk ayında ülkelerin koronavirüs salgının gidişatına göre yeni yol haritaları çizdiklerini belirten Çetin, “Atacağımız adımlarda salgının seyri büyük önem taşıyor. Önceliğimiz sağlık. İngiltere sınır kapılarını yeniden kapattı, Avrupa genelinde sıkıntılar devam ediyor. Ancak aşılamanın genele yayılması halinde yeni uygulamalar gündeme gelecektir. Bazı sektörlere aşı konusunda öncelik verilmesi gerekiyor. Aşılamanın turizm, yiyecek içecek, sanayi gibi belli sektörlere öncelikli yapılmasını sağlamalıyız. Aşının yaygınlığı sağlandığı takdirde belli işletmelerin açılması lazım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Antalya’da faaliyet gösteren restoran ve kafeterya işletmecileri, koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze servise kapatılan işletmelerin HES kodu ile müşteri kabul edilmesi şartıyla yeniden açılması için ortak çağrı yapmıştı. Hürriyet’e konuşan sektör temsilcileri, sadece paket servis hizmetinin işletme maliyetlerini karşılamaya yetmediğini belirterek “Tedbirlere uyan işletmesini açabilsin” diye talepte bulunmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden HES TALEBİ ANKARA'DA hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ocak 2021 tarihinde saat 09 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HES TALEBİ ANKARA'DA haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Güneş
  07:27
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  18:54
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı