ANTALYA HABERLERİ

HEM CEZA HEM MÜHÜR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
19.01.2021 - 09:00 |Son Güncelleme :

Antalya Düden Çayı’nda yaşanan zehirli su skandalına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el koydu. Kirliliğe neden olan 10 geri kazanım tesisine 2,5 milyon TL ceza kesildi ve tüm faaliyetleri durduruldu.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın dünyaca ünlü Düden şelalelerini de içine alan Düden Çayı’nda yaşanan zehirli su skandalına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el koydu. Bakanlık yetkilileri, kirliliğe neden olan 10 geri kazanım tesisine 2 milyon 598 bin 797 TL idari para cezası uygulandığını ve tesislerin tüm faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

UZMAN EKİP BÖLGEDE

Hürriyet’e konuşan Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, bölgedeki inceleme çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, “Şu andaki önceliğimiz çayın temizlenmesi ve atık yayılımının durması. Bunun için gereken her şey yapılıyor. Uzmanlardan oluşan geniş bir ekip çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

MADDE TESPİT EDİLECEK

Çaydan alınan numunelerin analiz edildiğini kaydeden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Balık ölümlerinin önüne geçmeye yönelik yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Analiz sonuçlarına göre kirliliğin toksik atık mı, yoksa kimyasal madde kaynaklı mı olduğunu tespit edeceğiz” diye konuştu.

DENİZ DE KÖPÜRDÜ

Yapılan ilk tespitlerde atık geri kazanım tesisindeki yıkama sularının 70-80 metre derinlikteki yer altı suyuna verildiği, buradan da Düden Çayı’na karıştığı belirlendi. Öte yandan Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü alanda köpüklenme olayının arttığı görüldü. Köpükler, denizde 2 kilometreyi aşan mesafeye yayıldı.

YAYILIM DEVAM EDEBİLİR

Şelalenin denize döküldüğü bölgede ölü balıkları yemek için gelen martılar ve diğer su kuşları açısından da bu durumun tehlike oluşturduğunu vurgulayan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı (TTKD) Dr. Erol Kesici, “Martı ve diğer kuşların bu balıkları yemesi, sorunların başka ortamlara taşımalarına neden olabilir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden HEM CEZA HEM MÜHÜR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2021 tarihinde saat 09 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HEM CEZA HEM MÜHÜR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:00
 • Güneş
  07:19
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:14
Sayfa Başı