ANTALYA HABERLERİ

‘HAL YASASI’ ŞURA GÜNDEMİNDE

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
22.11.2019 - 12:21 |Son Güncelleme :

Ankara’da gerçekleştirilen Tarım Şura’sında Antalya’yı temsil eden sektör temsilcileri, başta hal yasası olmak üzere üretim maliyetleri ve teşvik taleplerini içeren özel bir sunum yaptı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

TARIM sektörü temsilcilerini ‘Ortak Akıl Buluşması’ temasıyla buluşturan, üretimin 25 yıllık geleceğinin konuşulduğu 3’üncü Tarım Orman Şurası, 3 gün süren komisyon çalışmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıyla sona erdi. Şura’nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında yapılan ilk oturumuna katılan Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ve Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan kapanış oturumuna da katılarak bölgenin durumu ve sektörün talepleriyle ilgili bilgi verdi.

‘HAL YASASI’ ŞURA GÜNDEMİNDE

CUMHURBAŞKANI’NA SUNUM

Bakan Bekir Pakdemirli’nin katıldığı toplantıda tarım sektöründen 5 bin civarında temsilcinin katıldığını belirten Nazif Alp, toplantıda tarım, hayvancılık ve ihracat potansiyelini büyütmeye yönelik önemli konu başlıklarının gündeme geldiğini belirtti. Toplantıda Tarım Şurası’nın bundan sonra her 5 yılda bir yapılması kararının alındığını dile getiren Alp, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan toplantıda Antalya tarımının durumunu 3–4 dakikalık bir bilgilendirmeyle aktardık. Hal Yasası’nın Antalya’ya etkisine, tarım girdilerindeki maliyet artışına, tarım teşviklerinde öncelik tanınması gereken ürünlere, tropikal bitkilerin yaygınlaşması için alınabilecek kararlara değindik” dedi.

TAKİP MERKEZLERİ KURULMALI

Tarım Şurası’nı daha önce yapılanlara kıyasla daha kapsamlı olarak değerlendiren Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz, “Modern tarıma yönelik doğru adımların atılması için sektördeki tüm aktörlerin görüşü alınıyor. Bu çok önemli. Ama bununla birlikte alınan kararların masada kalmaması gerekir. Her sektörle ilgili icra kurulu oluşturduk. Tarımsal çalışmaların sahada ne ölçüde uygulamaya geçirildiğinin takibi yapılmalı. Şura’da alınan kararların uygulanmasıyla ilgili bir koordinasyon kurulu oluşmalı. Takip merkezleri kurulmalı. Sonuçları değerlendirme toplantısına uygulayıcılar ve sivil toplum kuruluşları mutlaka katılmalı.

DEVLET ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ

Şura’da gündeme gelen ve tartışma konusu olan tarımda şirketleşme konusuna da değinen Yanmaz, “21’inci yüzyılda devletin tarıma müdahale etmesi ve milli tarım politikaları oluşturması zorunlu hale geldi. Ancak şirketleşme modelinin, devletin özel firmalarla iş birliğine yönelik kapsamlı düzenlemeler içermesi gerekiyor. Bu şirketlerin özel firmalarla ve çiftçilerle birlikte hareket etmeli. Avrupa’nın en yüksek tarım ürünleri potansiyeli olan ve üretimde birinci sırada olan ülkeyiz. Bu potansiyel iyi değerlendirilmeli” diye konuştu.

KÜÇÜK ÜRETİCİYE DESTEK

ÜRETİM PLANLAMASI ŞART

Ziraat Mühendisleri Odası olarak önerilerini içeren raporları Şura’ya sunduklarını aktaran Antalya Şube Başkanı Vural Şahin ise şu konu başlıklarının öncelikli olduğunu ifade etti:

“Çiftçinin teşvik verilen belli ürünlerin ekimine aynı anda yönelmesi, bu ürünleri zaman içinde para etmez hale getiriyor. Bunu önlemek için sektörün yola güçlü devam edebilmesi için üretim planlaması şart. Bunun yanında ihracat pazarının genişletilmesi, tarım arazilerinin korunarak imara açılmaması, üreticilerin ve üretime destek olan tarım paydaşlarının tamamının devlet bankaları tarafından uzun ve düşük faizli kredilerle desteklenmesi gerekiyor. Buna yönelik adımlara öncelik verilmesini istiyoruz. Şura’da gündeme gelen şirketleşmeye sıcak bakmıyoruz. Tarım tekelleşemez, şirketleşemez.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ‘HAL YASASI’ ŞURA GÜNDEMİNDE hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Kasım 2019 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘HAL YASASI’ ŞURA GÜNDEMİNDE haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:01
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:53
 • Akşam
  18:23
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı