ANTALYA HABERLERİ

FAKE’ HESAP DEYİP GEÇMEYİN

Neşet GÜNDÜZ/HÜRRİYET
15.05.2021 - 09:36 |Son Güncelleme :

Fotoğraflarınız kullanılarak oluşturulacak sahte bir sosyal medya hesabıyla yapmadığınız bir eylem size mal edilebilir. Bu noktada büyük riskler bulunuyor.

Neşet GÜNDÜZ/HÜRRİYET

FOTOĞRAFLARINIZ kullanılarak oluşturulacak sahte bir içerikle aslında yapmadığınız bir eylem size mâl edilebilir. Bu noktada büyük riskler bulunuyor. İşte bu nedenle fake (sahte) sosyal medya hesaplarının kapatılması için acele etmenizi öneririz. Çünkü sahte olarak açılan sosyal medya hesapları ile bilişim suçu işlenir ise çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

BENİM BAŞIMA GELMEZ DEMEYİN

Peki adınıza sahte facebook, instagram, twitter benzeri sosyal medya hesapları açılır ve bilişim suçu işlenir ise ne kadar zamanda bildirmelisiniz, bildirmezseniz başınıza neler gelebilir? Zaman aşımı var mı? Sosyal medya hesaplarındaki büyük tehlikeyi farkında mısınız?

İHBARDA BULUNUN

Bu durumlardan birisini yaşarsanız ve dava açmayı düşünürseniz fiili veya faili yani suçu ve yapanı öğrendiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içerisinde her halükârda ise olayın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıl içerisinde bunu yapmanız gerekir. Aksi halde şu suçlardan yargılanabilirsiniz:

Türk Ceza Kanunu, 125. Madde - Hakaret suçu.

Türk Ceza Kanunu, 134. Madde - Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu.

Türk Ceza Kanunu, 136. Madde - Verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme suçu.

Türk Ceza Kanunu, 158. Madde - Nitelikli dolandırıcılık suçu.

Türk Ceza Kanunu 157. Madde - Dolandırıcılık suçu.

ONLINE ALIŞVERİŞTE MAĞDUR OLMAYIN

İnternetten alışveriş yapacakları, sahte siteleri, yanıltıcı indirimler ve kart güvenliğini riske atacak platformlardan uzak durun. Bu konuda bizlere gelen şikayetleri de baz alarak tüketicilerimizin internetten yapacakları alışverişlerinde nelere dikkat etmeliler anlatalım.

SAHTE SİTELER

Alışveriş yapılacak sitenin araştırılması, özel günlerde yapılan indirimli satış ilanlarının büyük bir çoğunluğu mevzuata uygun değil. Gerektiğinde Ticaret Bakanlığı, Reklam Kuruluna şikâyet edilmelidir. Kart bilgileri verilmemeli. Çünkü e-ticaret sitelerinde bilgisayar korsanları en çok müşteri kart bilgilerini almaya yönelik işlemler gerçekleştiriyor. Fiyatlar araştırılmalı, aşırı tüketimden kaçınılmalı. İnternetten aldığınız ürünü hiçbir gerekçe ve cezai şart ödemeksizin 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

GÜVENLİ SİTE NASIL ANLAŞILIR

Tüketiciler, ‘PCI DSS Level 1güvenlik sertifikası ile korunan e-ticaret sitelerini seçmeliler. Güvenlik sertifikalarını gösteren link / logoları site altında paylaşılır, bu linklere tıklayıp ilgili sertifikayı görebilirler. Ayrıca Ticaret Bakanlığı’nın, Elektronik Ticaret Bilgi (ETBİS) bakarak da doğrulayabilirsiniz.

İPTAL DAVASI AÇIN

SORU: Cep telefonuma ’29 Ocak 2021 itibariyle karayollarından geçiş cezası bulunmaktadır’ mesajı geldi. Mesajda 235.50 TL borç yazılı. Arabamı 2019’da sattım. Ne yapabilirim? Nefser Ozan

CEVAP: Şikâyet, Tüketici kapsamına girmemektedir. Trafik cezaları için Trafik Mahkemesi’nde iptal davası açabilirsiniz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden FAKE’ HESAP DEYİP GEÇMEYİN hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2021 tarihinde saat 09 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça FAKE’ HESAP DEYİP GEÇMEYİN haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2021, Pazar
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:30
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  22:01
Sayfa Başı