ANTALYA HABERLERİ

EVDE BAKIM FIRSATÇILARI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
19.03.2020 - 10:05 |Son Güncelleme :

Koronavirüs tedbirleri kapsamında anaokulu, özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin geçici olarak kapatılması ‘evde bakım fırsatçıları’nı ortaya çıkardı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KORONAVİRÜS salgınının yayılım hızını azaltmaya yönelik tedbirler kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın anaokulu, özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerini geçici olarak kapatması ‘evde bakım fırsatçıları’nı ortaya çıkardı. Evden çalışma imkanı olmayan sektörlerde faaliyet gösteren aileleri hedef kitle seçerek sosyal medya üzerinden bakım ilanları yayınlayan fırsatçılar, anne ve babalara merdiven altı bakım hizmeti sunmaya çalışıyor.

KURUMLARA DENETİM UYARISI

Fırsatçıların birçok ilde eş zamanlı ortaya çıkması üzerine Türkiye’nin 6 ilindeki sivil toplum kuruluşları ortak bildiri yayımlayarak hem aileleri uyardı hem de ilgili kamu kurumlarının önlem almasını istedi. Antalya ile birlikte İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Kayseri’deki okul öncesi eğitim kurumları adına yapılan açıklamada, “Çeşitli ruhsatsız kurumlar, oyun evleri ve parti evleri rant sağlama amacıyla kontrolsüz bir şekilde çocuk bakımı yapıyor. Veliler de bu tür kurumlardan yardım almak zorunda kalıyor. Ayrıca aileler, evde çocuk bakımı yapabileceklerini söyleyen komşular, temizlik personelleri gibi şahıslardan da yardım almak zorunda kalıyor. Tüm bu seçenekler 0–6 yaş grubu çocukların sağlığı için risk oluşturuyor. Okul öncesi kurumlar, kreşler ve gündüz bakım evlerinde sağlık ve hijyen tedbirleri konusunda çalışma yapılması ve kontrollü olarak faaliyete açılması, merdiven altı iş yapanları önleyecektir” denildi.

GERİ DÖNÜLEMEZ SONUÇLARI OLABİLİR

Sosyal mecralarda yaptıkları paylaşımlarla ailelere ulaşan sözde bakıcıların hızla büyüyen bir tehlike haline geldiğini vurgulayan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi, Antalya Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Nilay Akbaş Tarakçı, “Bazı oyun okullarının ve özel kursların yöneticileri şu anda kurumlarının açık olduğu ve çalışan ailelere hizmet verebilecekleri yönünde bilgiler içeren reklamlar yayınlıyor. Bu sağduyudan uzak fırsatçılık, geri dönülemez sonuçlar doğurabilir” dedi.

BİNLERCE AİLE ÇÖZÜM ARIYOR

Antalya’da yaklaşık 160 okul öncesi kurum ve 6 bin 400 civarında çocuklu ailenin olduğunu belirten Tarakçı, bu ailelerin işe giderken çocuklarını bırakacakları yer konusunda çözüm üretmeye çalıştıklarını vurguladı. Tarakçı, sözlerine şöyle devam etti: “Bazı anneler çaresiz kalıp işten çıkmaya karar verdi. Önlem alınmazsa bu ailelerin çoğu çözüm bulamayıp bu tarz yöntemler deneyecek. Çok sayıda merdiven altı yer türeyecek ve aileler çocuklarını buralara bırakacak. Bu da binlerce çocuğun kontrolsüz biçimde farklı farklı yerlere gitmeleri ve salgın hastalıklara karşı daha açık olmaları anlamına gelir.”

ZOR DURUMDAN YARARLANIYORLAR

Kadınlara yönelik paylaşım sayfalarında da sözde bakıcıların evde hijyen koşullarına uyarak çocuk bakabileceklerini beyan ettiğini dile getiren Tarakçı, “İletişim bilgilerini paylaşan kadınlar, çalışan annelere hijyen koşullarına uygun bakım vadediyorlar. Virüs endişesinden ve çalışması gereken insanların zor durumundan rant sağlamaya çalışan insanlara engel olunması gerekiyor. Bu tür suistimallerin önüne geçilebilmesi için bazı kreşler kontrollü şekilde açılabilir” diye konuştu.

İŞTE O MESAJLAR

Sosyal medyada özellikle kadınların takip ettikleri sayfalarda ücret tarifeleriyle birlikte yayınlanan bazı paylaşımlarda, okul çağında çocuklar için 9.00– 18.00 saatleri arasında etüt hizmeti verildiği belirtilirken, küçük yaşta çocuğu olan ebeveynlere şöyle sesleniliyor: “Okulların tatil olması ile birlikte çocuğunuzu nereye bırakacağınızı düşünüyorsanız, anaokulu öğretmeni tarafından 3–6 yaş aralığındaki çocuklara rutinleri bozulmayacak şekilde program uygulanacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden EVDE BAKIM FIRSATÇILARI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Mart 2020 tarihinde saat 10 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EVDE BAKIM FIRSATÇILARI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  05:11
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı