ANTALYA HABERLERİ

EGE BİZE DERS OLSUN

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
01.11.2020 - 09:45 |Son Güncelleme :

İzmir’de yaşanan yıkıcı depremin kurtarma çalışmaları devam ederken Ege ve Batı Akdeniz’i içine alan bölge alarma geçti. Riskli yapıların hızla mercek altına alınmasını isteyen uzmanlar, olası bir depreme karşı hazırlık için ‘master plan’ ve ‘tatbikat’ çağrısı yaptı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

İZMİR’de sebep olduğu can kayıplarıyla yürek yakan depremle birlikte binaların afetlere dayanıklı hale getirilmesi için yapılması gereken çalışmalar bir kez daha gündeme geldi. Yasal değişikliklere ve kurumların iş birliğine ihtiyaç olduğuna vurgu yapan kent dinamikleri, hızla atılması gereken adımlarla ilgili de bilgi verdi.

DEPREM TATBİKATLARI YAPILMALI

Depremler kaç şiddetinde olursa olsun güvenle yaşanabilecek binaların inşa edilmesinin mümkün olduğunu vurgulayan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, şöyle konuştu: “Deprem tahminleri yapmak yerine depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Kentteki çürük yapılar tespit edilip mutlaka kentin yapı envanterinden ayıklanmalı. Antalya’da riskli olduğu tespit edildiği halde hala yıkılmamış çok sayıda bina var. Kentsel Dönüşüm Kanunu şehrin güvenli dizayn edilmesi için etkin biçimde kullanılmalı. Tüm enerjimizi bu konu üzerinde titizlikle çalışmaya vermeliyiz. Deprem master planı yapılmasına yönelik bütçelerin ayrılması lazım. Belediyelerin her alanda bütçeleri varken, en can alıcı, en çok korkutan doğa olayına karşı yeterli bütçelerinin olmayışı çok ironik. Halkımızın deprem anında neler yapılması gerektiği konusunda yeterli bilgisi yok. Felaketlere karşı hazırlıklı olabilmemiz için bölge bölge tatbikatlar yapılmalı.”

SAKINIM PLANI VE MASTER PLAN

Depremler afetlere dönüşmeden önlemlerin alınması ve planlı adımların atılması gerekliliğini vurgulayan Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, “Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, afet risklerinin önlenmesi, kısa, orta ve uzun vadede yapılacak stratejilerin oluşturulması için farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışmalar başlatılmalı. Meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kentteki her türlü riskleri önleyici ‘sakınım planı’ ve bununla bağlantılı ‘deprem master planı’ hazırlanmalı. Riskli yerleşim birimlerimize yönelik olarak, doğal eşikleri gözeten bütüncül risk yönetim sistemi oluşturulması da güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı bakımından çok önemli. Tüm yetkilileri deprem ve doğal afetlere karşı ivedilikle harekete geçmeye davet ediyoruz” dedi.

EGE VE BATI AKDENİZ’DE TEHLİKE

ÖNCELİĞİMİZ ZEMİN ETÜTLERİ

Kentin bütününde zemin etüt raporlarının eksiksiz biçimde oluşturulmasının yerel yönetimlerin öncelikli konusu olması gerektiğini ifade eden Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, şunları söyledi: “İmara açılan her alanda öncelikle zemin yapılarının tespit edilmesi çok önemli. ‘Deprem master planı’ şehir planlamada her sorunu çözecek büyülü bir ifade gibi kullanılsa da aslolan bu planın uygulanabilir olmasıdır. En mükemmel deprem master planları hazırlansa bile uygulanmadığı sürece hiçbir anlam ifade etmez. Kentin imar planına esas jeoteknik raporu hazırlanmadan imar planlarının yapılması ve deprem master planı hazırlanması çok yanlıştır. Bu nedenle önceliğimiz zemin etütleri olmalı. Ayrıca kentsel dönüşüm bu süreçte riskli yapıların tespiti için bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Riskli binaların olduğu bölgeler ada bazında ele alınarak çalışmalar başlatılmalı.”

ANTALYA’NIN DEPREM TEHLİKESİ?

Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Dipova, Antalya’ya ilişkin 2007 yılında hazırlanmış eski haritaya göre bölgede birinci dereceden dördüncü dereceye kadar deprem bölgelerinin gözlendiğini söyledi. Dipova, araştırma sonuçlarını şöyle aktardı: “2019’dan beri uygulanan yeni haritalandırma yönteminde ise, Antalya’nın en batı ucunda ve renk tonlamasına göre tehlikenin en fazla olduğu bölgeden en doğudaki bölgeye ivme değerlerinin değiştiği görülüyor. Eski haritada 1’inci derece ile 2’nci derece bölge sınırı Beldibi’nden geçmekte idi. En çok yapılaşmanın gözlendiği Antalya şehir merkezi ise eski haritaya göre 2’nci derecedeydi. Yeni yöntemde ise kent merkezinin doğusunda Liman Mahallesi’nden batıdaki Örnekköy civarında 2’nci dereceden daha düşük bir ivme bulunuyor. Buna göre, Antalya kent merkezinde deprem tehlikesi eski haritaya nazaran azalmıştır. Ancak il geneli düşünüldüğünde, özellikle Kumluca-Kalkan arası, deprem tehlikesi artmıştır.

Antalya için tedbirlerin özellikle bu batı bölgeye yoğunlaşması uygun olacaktır.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden EGE BİZE DERS OLSUN hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Kasım 2020 tarihinde saat 09 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EGE BİZE DERS OLSUN haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:17
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı