ANTALYA HABERLERİ

Domatesli köy göçü durdurdu

Pelin GEL/HÜRRİYET
05.08.2019 - 10:11 |Son Güncelleme :

Isparta Deregümü Köyü’nün kaderi domates üretimiyle değişti. Yayla domatesi üretiminin merkezi haline gelen Deregümü göç vermiyor, aksine göç alıyor.

Pelin GEL/HÜRRİYET

DEREGÜMÜ İSLAMKÖY’EÖRNEK OLDU

ISPARTA’ya 4 kilometre mesafedeki Deregümü köyünün kaderi 2004 yılında başlayan domates üretimi ile değişti. Domatesten para kazanmaya başlayan köylüler seralarını artırdı ve köydeki domates üretim alanı 1000 dönüme kadar çıktı. Yılda 15 bin ton domates üretimi yapılan köyde artık gençler köyü terk etmiyor. Hatta köy, tersine göç alıyor.

GENÇLER İŞSİZ DEĞİL

Gündüz saatlerinde kahvehanelerde gençleri bulamadığınız Deregümü’de gençler serada çalışıyor. Eskiden köyün gençlerinin başka kentlere işçi olarak gittiğini anlatan Deregümü Köyü Muhtarı Ali Toprakçı, “Gençler tarımdan para kazanıldığını gördükleri için, ziraat fakültelerinde eğitim almaya başladı. Okulu bitirince de köye dönüp domates üretiyorlar. Artık köyü terk etmiyorlar. Biz tersine göç konusunda Türkiye’ye örnek olduk. Şehrin göbeğinde tarımı korumaya çalışan ender köylerden biriyiz” dedi.

ORTA DOĞU’YA İHRACAT

Deregümü’de üretilen domateslerin yüzde 30’unun ihracata yüzde 70’inin ise iç pazara gittiğini açıklayan Toprakçı, başta Ukrayna, Romanya, Arabistan ve İsrail olmak üzere çok sayıda Orta Doğu ülkesine domates ihracatı yaptıklarını söyledi.

DEMİREL’İN MEMLEKETİ

Deregümü’nün başarısının ardından Isparta’nın diğer köylerinin de domates üretimine yöneldiğini anlatan Toprakçı, “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in memleketi olan İslamköy de bizden etkilenerek domates üretimine başladı. Onlar da ürünlerini yurt dışına ihraç ediyor. Bölgede tetikleyici olmak gerçekten gurur verici” diye konuştu.

FİYATI BİZ BELİRLİYORUZ

Kurdukları Domates Borsası ile domates fiyatını da kendilerinin belirlediğini, ürünün değerinin altında satılmadığını açıklayan Ali Toprakçı, fiyatı Domates Borsası başkanı ile birlikte 10 kişiden oluşan bir yönetimin Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Burdur’daki fiyatları sorarak belirlediğini söyledi.

KARANFİL ALANLARI ARTTI

Bölgede seralarda ilk olarak karanfil üretimi yapıldığını da açıklayan Toprakçı, karanfil üretim alanlarında da 200 bin metre karelik artış yaşandığını, bunun da bölge adına çok sevindirici olduğunu ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Domatesli köy göçü durdurdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Domatesli köy göçü durdurdu haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mart 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı