ANTALYA HABERLERİ

DOĞA İÇİN İLK ADIM

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.01.2022 - 09:30 |Son Güncelleme :

BAİB, Antalya’da 2012 yılı öncesinde faaliyet gösterip rehabilitasyonu yapılmamış ocakların yeniden doğaya kazandırılması için bir çalışma başlattı. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Bu çalışma ilk adım olsun, Antalya’da rehabilite edilmemiş hiçbir ocak sahası kalmasın” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Antalya’da 2012 yılı öncesinde faaliyet gösterip rehabilitasyonu yapılmamış ocakların yeniden doğaya kazandırılması için bir çalışma başlattı. İlk etapta Korkuteli’nde belirledikleri eski bir mermer ocağı alanının rehabilitasyonu için gönüllü olduklarını belirten BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, resmi başvurunun onay sürecinde son aşamaya geldiklerini söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın onay vermesinin ardından mermer ocağı alanında çalışmaların başlayacağını belirten Çavuşoğlu, “Bu çalışma ilk adım olsun, Antalya’da rehabilite edilmemiş hiçbir ocak sahası kalmasın” dedi.

ONAY SÜRECİNDEYİZ

BAİB Başkanı Çavuşoğlu, başvuru sürecini şöyle özetledi: “2012 yılından önceki mermer ocaklarında rehabilitasyon zorunluluğu söz konusu değildi. Biz, Korkuteli’nde 2012 yılından önce biten bir ocak belirledik ve rehabilitasyon yetkisi almak için ilgili kurumlara başvurduk. Orman Bölge Müdürlüğü ve bürokrasi ile bütün işlemlerimizi bitirdik. Şu anda rehabilitasyon çalışmasına yapacağımız ödeme ile ilgili onay sürecindeyiz. Ticaret Bakanlığı’ndan onay çıkarsa sahada ağaçlandırma, sulak alanlar için koruma çalışmalarının yanı sıra bölgedeki hayvanlar için bir doğal yaşam alanı oluşturmayı da planlıyoruz.”

5 AYDIR ÇALIŞIYORUZ

Temmuz ayında yönetime gelir gelmez bu iş için çalışmalara başladıklarını söyleyen Ümit Mirza Çavuşoğlu, “Yaklaşık 5 aydır çalışıyoruz. Şu anda Bakanlık onayına kadar geldik. Bu, Türkiye’de örnek bir çalışma olacak. Korkuteli’ndeki bu ocağın dışında inceleme yaptığımız birkaç ocak daha var. Diğer kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine öncülük yapmak istiyoruz. Kötü görünüme sahip olan bu sahaları yeniden doğaya kazandıralım, bundan sonrası için de adımlarımızı ona göre atalım istiyoruz” diye konuştu.

BU BİR BAŞLANGIÇ OLSUN

Bu girişimin Antalya’daki doğal alanlara dönüştürülmemiş hiçbir mermer sahasının kalmaması için yapılacak çalışmaların başlangıcı olmasını umduklarını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Başka kuruluşları da bu işe dahil edebilirsek adım adım bölgede 2012 öncesinde mermer faaliyeti gerçekleştirilip rehabilite edilmeden bırakılmış tüm mermer sahalarının rehabilitasyonunu tamamlayabiliriz. Böylece turizmin başkenti diye anılan Antalya için çok önemli bir sosyal sorumluluk çalışmasını el birliğiyle gerçekleştirmiş oluruz.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR MADENCİLİK

Doğa ile barışık yöntemlerle sürdürülebilir mermerciliğin mümkün olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Tabii ki bu faaliyetler nedeniyle doğanın kirletilmesine kesinlikle karşıyız. Birlik olarak bu konudaki duyarlılığımızı göstermeye çalışıyoruz. Mermer ocakları için uygulanan ÇED süreçleri konusunda uzman değiliz ama yetkili kurumlar tarafından incelenip uygunluk veriliyorsa biz taraftarız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden DOĞA İÇİN İLK ADIM hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2022 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DOĞA İÇİN İLK ADIM haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mayıs 2022, Perşembe
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:13
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı