ANTALYA HABERLERİ

DEPREMLER RİSKİ ARTIRDI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
01.08.2020 - 09:34 |Son Güncelleme :

Türkiye’de 2020’nin başından itibaren oluşan depremlerin sayı ve sıklığının artık gözardı edilemez boyutlara ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, sahildeki traverten hattında kayma riskinin büyüdüğünü belirterek uyardı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SON dönemde Türkiye’de aktif fay hatlarının ürettiği ciddi büyüklükteki depremlerin art arda yaşandığını belirten Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Engin Erarslan, 5 ve 5’in üstündeki büyüklüklerde ve artan sıklıklarda olmaya başlayan depremlerin sahil bandındaki traverten bölgesindeki riski artırdığını söyledi. Erarslan, depremler felakete dönmeden sorumluların acilen önlem alması gerektiğini vurguladı.

DEPREMLER RİSKİ ARTIRDI

KONSERVE KOYU’NDA TEHLİKE

Antalya’da traverten denilen zemin yapısına sahip kıyı şeridinini milimetrik düzeyde olsa da kaydığının altını çizen Erarslan, “Özellikle Konserve Koyu ve çevresi başta olmak üzere travertenin deniz kıyısına yakın olduğu bölgelerde kaymaların yaşanma riski var. Bu alanlardaki yapılaşmaların parklara ve sosyal donatı alanlarına dönüştürülmesi gerekiyor. Ancak bölgede hala yerleşim alanları bulunuyor ve bu yapılar risk teşkil ediyor. Biz yer bilimciler olarak buna dikkat çekmek zorundayız. Yerel yönetimler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve bölge sakinlerinin alacakları kararlar doğrultusunda vakit kaybedilmeden önlem alınmalı” dedi.

BOŞLUKLU YAPILARA DİKKAT

Falezlerin altında bir insanın girebileceği büyüklükte boşluklu yapıların olduğu uyarısında bulunan Erarslan, şöyle konuştu: “Üzerinde bulunan ve yeni yapılacak olan yüksek katlı binalar boşluklu yapı nedeniyle büyük risk teşkil ediyor. Bölgeyle ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerekiyor. Bu uyarımız falezler yarın devrilecek anlamı taşımıyor. Ama deprem, fırtına, hortum gibi afetlerin yaşandığı bir bölgedeyiz. Henüz kayma yıkıcı boyuta ulaşmamışken önlem almamız gerektiğini de görmek zorundayız.”

PLANLAMA ACİLEN YAPILMALI

“Yerleşim birimlerinin zemin haritalamaları yapılmalı ve risk durumuna göre bu yerleşkelerde mevcut yapı stoğu gerekli kentsel yenileme ve dönüşüm çalışmalarının acilen yapılması gerekiyor. Traverten bölgesi üzerine yeni yapıların yapılması engellenmeli. Yerel yönetimler zemin etüdlerinde jeofizik mühendisliği çalışmalarını göz ardı etmemeli. Zemin ve mevcut yapı stoku arasındaki problemlerin tespitinde de jeofizik mühendisleri görevlendirilmeli. Kentin ilgili dinamiklerini biraraya getiren Afet Risk Yönetimi kurulmalı.”

ANTALYA KÖRFEZİ BÜYÜK FAYDA

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden DEPREMLER RİSKİ ARTIRDI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2020 tarihinde saat 09 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DEPREMLER RİSKİ ARTIRDI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Ağustos 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:25
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:35
Sayfa Başı