ANTALYA HABERLERİ

Danıştay'dan emsal karar

DHA
13.03.2020 - 15:22 |Son Güncelleme :
Danıştaydan emsal karar
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - BELEDİYE taşınmazlarının 25 yıla kadar bedelli, bedelsiz tahsisi, kiralanması, dernek, vakıf ve meslek odalarıyla işbirliği, protokol yapma konularındaki meclis yetkilerinin görev süresi boyunca belediye başkanlarına devriyle ilgili açılan davada Danıştay, meclis kararında hukuka uyarlılık bulunmadığı kararını verdi.

Türkiye'de birçok belediye tarafından çeşitli dernek, vakıf ve meslek odalarıyla, belediyeye ait taşınmazın 25 yıla kadar bedelli veya bedelsiz tahsisiyle ilgili, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin geçen dönemki bir tahsis kararı üzerine açılan davada, emsal karar çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, meclisin yetkilerinin 5 yıllığına belediye başkanına devrini içeren 12 Ağustos 2014 ve 399 sayılı meclis kararının iptali için yürütmeyi durdurma talebiyle yargıya gitmişti. Antalya 1'inci İdare Mahkemesi 18 Haziran 2015 tarihli kararında, meclis kararının iptali ve yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davayı reddetti.

Başkaya, yerel mahkemenin kararına karşı Danıştay'a temyizde bulundu. Danıştay 8'inci Dairesi verdiği kararda, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 75. maddesindeki yetkiyi hatırlatarak, meclisin görev, yetki ve imtiyazları dikkate alındığında, dernek, vakıf ve meslek odalarıyla ilişkiler başlığı altında tanımlanan ortak hizmet projeleri ve taşınmaz tahsisi, personel- araç temini, ayni yardım gibi konularda belediye meclisinin karar vereceğine işaret edildi.

Yetkinin tümüyle meclise ait olduğunda kuşku bulunmayan yetkilerin genel biçimde, muğlak, hangi proje ve anlaşma için kullanılacağı kararlaştırılmaksızın devrine ilişkin meclis kararında hukuka uyarlılık bulunmadığına da işaret eden Danıştay 8'inci Dairesi, aksi gerekçeyle davayı reddeden yerel mahkemenin kararında hukuki isabet olmadığına hükmetti. Danıştay 8'inci Dairesi, Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı bozarak, dosyayı yeniden görülmek üzere yerel mahkemeye gönderdi.

Songül Başkaya, “Ancak Antalya 1'inci İdare Mahkemesi 2015 yılında davayı temyiz yolu açık olmak üzere reddetmişti. Davayı Danıştay'a temyiz ettik. Danıştay 8'inci Dairesi yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğunu kaydederek, oybirliğiyle kararı bozdu" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Danıştay'dan emsal karar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2020 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Danıştay'dan emsal karar haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Haziran 2020, Cuma
 • İmsak
  03:48
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:20
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı